Mine sisu juurde

Kurjategija

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]


  • Isand Vetinari pani sule kõrvale. "Alati tuleb arvestada indiviidi mõttelaadi, Drumknott. Iga inimest võib võtta kui omamoodi lukku, millele on olemas võti. Mul seostuvad varsti algava lahingu osas Lipwigiga suured lootused. Ikka veel on tal kurjategija instinktid säilinud."
"Mille järgi te seda arvate, isand?"
"Oh, on igasuguseid väikesi märke. Aga kõige veenvamaks pean ma seda, et ta kõndis just minema teie pliiatsiga." (lk 19)


  • [Vimes:] "Lord Rusti poeg? See kurjategija?"
[Leedi Sybil:] "Sam, selliseid inimesi nimetatakse vist ikkagi ettevõtjateks ja ma tahaksin nüüd magama jääda, kui sul midagi selle vastu pole."
Sam Vimes teadis, et kõige arukam asi, mida ta öelda saab, on mitte midagi, niisiis vajus ta tagasi une sügavikesse, mõeldes sellistele sõnadele nagu kelm, suli, õige ja vale ning "sinu oma" ja "minu oma" vahele riukliku kangi pistja, äritseja, sahkerdaja ja puutumatu... (lk 160)
  • [Vimes:] "Me läheme Küünekisu külla. See on siit umbes kakskümmend miili ülesvoolu."
Willikins noogutas. "Täpselt nii, härra, kunagi elas seal Küünekisu suguvõsa, sealhulgas ka kõige tuntum nende seast, lord Justice Küünekisk, kes on kuulus selle poolest, et teatas, et pole kunagi võtnud arvesse ühegi süüaluse sõnu, kes kinnitas oma süütust, kuna "kurjategijad valetavad alati". Ühtlasi oli lord Küünekisk õnneliku kokkusattumuse tõttu Nöörivalmistajate ja Köiepunujate Heatahtliku Ühenduse Auväärne Eesistuja. Kui vähegi õnne on, ei näe me temasuguseid enam kunagi." (lk 190)
  • Feeney seisis kartseri ees, nägu punane kui peet ja esiisadelt päritud politseinikunui käes. Üsna võimalik, et nuia oli juba kasutatud väikese jõugu vastu, mis üritas kartserit rünnata, sest üks mees lamas maas, hoidis kubemest ja oigas. Vimesi üsna pikaaegsed kogemused ütlesid siiski, et oigava mehe hoolikalt sihitud ebaõnnel oli rohkem pistmist proua Upshotiga, kes oli meestest poolringi keskel: kõik mehed olid valmis eemale kargama, kui proua Upshot luuavarre nende poole keeras. "Ärge mõelgegi öelda, et minu Feeney pole võmm! Ta on võmm ja tema isa oli samuti, ja tema vanaisa ja vanavanaisa." Proua Upshot vaikis hetke ja lisas siis vastumeelselt: "Andke andeks, nüüd ma valetasin, tema oli kurjategija, aga see on peaaegu sama mis võmm!" (lk 229)