Mine sisu juurde

Rutiin

Allikas: Vikitsitaadid


Proosa[muuda]

  • Hip-hop, džässitrompetid ja lörtsine ilm; märjad helbed keerlesid hämaruses. Tema poeg istus diivanil ning püüdis teha nägu, nagu ei huvitaks teda muusika, mis võbeles ja võnkus, kui tema neile lauda kattis. Iga päev üks ja sama äraelamise rutiin: tee süüa, söö; tee süüa, söö; tee ja söö ning mine magama ja tõuse üles ja mine magama, tee tööd ning haiguta oma töö peale ning vaata aknast välja ja mõtle "homme...", otsekui oleks elu igavene, nagu ei võiks surm luurata lähima nurga taga.
Ta võtab su siis, kui tema tahab.


  • Üks koll läks üle tee, jäi raagus puu taha seisma ja jõllitas sealt, silmad punnis. Rehepapp tegi tema poole ristimärgi.
"Isa, poja ja püha vaimu nimel!" pomises ta harjunult.
Koll kadus susisedes, ainult paha hais jäi järele.


  • Inimene ei ole ratsionaalne, ega ka emotsionaalne, vaid ta on võrdlemisi rutiinne tegutseja, kes mõtestab oma tegevust võrdlemisi vähe. Inimene üldjuhul lepib sellega, kui talle antakse ette eskalaator, metroo või kui ta ei mahu kesklinna elama ja peab autoga tööle sõitma. Ta ei saa ka palju teha selles, et lapsel peab kooli minnes olema näiteks arvuti.
See, kui targad me ise ökoloogias oleme, ei pruugi meil aidata maailma ega enda käitumist muuta. Pigem võib ökoloogiline teadlikkus põhjustada frustratsiooni, sest me ei suuda vältida ressursikasutust, mida ühiskondlik elamine eeldab.


  • Oled sa kunagi rutiini sattunud? Jäänud mõne halva harjumuse karussellile lõksu? Me kõik teeme vigu - tunnista neid, paranda ja liigu edasi. Süütunne ja kahetsus on tapnud paljusid enne nende õiget aega. Astu karussellilt maha. Sina oled oma eluraamatu autor. Pööra lehte.
  • Matthew McConaughey, "Roheline laine", tlk Sash Veelma, 2021  • Olen ise püüdnud järgida teatud rutiine, et end toimimas hoida. Muidugi on olnud ka minul ärakukkumisi, aga… korrapärane elu, kindel päevakava, hea uni, tasa­kaalustatud toitumine ja regulaarne füüsiline koormus on muutunud täiesti vältimatuteks. Kuidas ma varem end põletades üldse vastu pidasin? Olen pidanud endale meelde tuletama täiesti tavalisi igapäevaseid asju. Rutiin tekitab kaitsekilbi, turvatunde. Palju on räägitud töö- ja pereelu tasakaalust. Arvan, et paljud ei saanud sellest enne koroona­aega arugi. Ma ise nende hulgas! Olen olnud täielik tööhull. Nüüd saan aru, et kui mul puudub võimalus minna kunsti­näitusele, teatrisse, kontserdile, muusikat mängima — mis on olnud mu elu lahutamatu osa –, lähen väga kiiresti rivist välja. Ma ei ole kunagi oma tervisest nii palju hoolinud.