Mine sisu juurde

Sheryl Sandberg

Allikas: Vikitsitaadid
Sheryl Sandberg, 2013.

Sheryl Kara Sandberg (sündinud 28. augustil 1969 Washingtoni linnas USAs) on USA ettevõtja, ärijuht, aktivist ja filantroop.

Intervjuud[muuda]

 • On üks laul, milles on kõigi USA presidentide nimed, nii et mu lapsed õppisid kõigi presidentide nimesid ja mu neljane tütar vaatas mulle otsa ja tema esimene küsimus oli: "Emme, miks nad kõik poisid on?"
 • Ma arvan, et juhtpositsioonil olevad naised kannatavad stereotüüpide all ning kui inimesed ootavad stereotüüpi ja neile meenutatakse stereotüüpi, muudab see stereotüübi tugevamaks. Seda nimetatakse stereotüüpseks ohuks ja sellepärast ongi nii, et kui naised teevad enne matemaatikatesti sooritamist linnukese kasti "Preili" või tüdrukud kasti "Naine", näitavad uuringud, et neil lähebki tegelikult halvemini. Juhtunud on see, et juhtrollides ei ole naisi, mistõttu inimesed ei eeldagi, et juhirollides oleks naisi, seega naised juhirollidesse ka ei jõua.
 • Ma arvan, et oleme sedavõrd keskendunud selle toetamisele, mida me valikuks nimetame, et me ei peagi silmas tõelist valikut. Kui me ütleme "valik", siis peame silmas, et naised saavad valida, kas töötada või luua perekond. Me ei pea oota, et mehed valiksid, kas töötada või pere luua. Tõeline valik tähendaks, et inimesed valivad oma huvide ja isiklike kirgede, mitte soo järgi.
 • Mida edukamaks naine muutub, seda vähem meeldib ta mõlemast soost inimestele, aga kui mees edukamaks saab, tema meeldivus ei lange.
 • Kui ma ütlen, et naiste osakaal Ameerika korporatiivjuhtimises on juba kümme aastat olnud 15 või 16 protsenti ja see pole sealt liikunud, on inimesed üllatunud: "Kas tõesti? See pole kümme aastat liikunud? Kas oleme edenemise lõpetanud?"
Nii et esimene asi on tunnistada probleemi olemasolu ja otsustada, et tahame asja parandada. Meie ühiskonnas ei räägita soost üldse. Ma ei saa aru, kuidas keegi saab probleemi lahendada, kui ta ei suuda tunnistada, et tal on probleem.
 • Kirjutasin oma raamatu lõpus ühe minu lemmikkoha terves raamatus: "Ühel päeval ei ole enam "naist"." Kui sõna millegi ette pannakse liide "nais-", tuleb see alati üllatusena. Naistegevjuht, naispiloot, naiskirurg – justkui viitaks eeldaks sugu üllatust, mis muidugi tulebki. Praegu olen ma naisjuht. Ühel päeval pole enam naisjuhte. On lihtsalt juhid.
 • Palju on kirjutatud sellest, milline oleks maailm, kui juhtide seas oleks rohkem naisi. Minu seisukoht on, et kui kõik mängijad on mängus, tekitab see rohkem konkurentsi ja purustatakse rohkem rekordeid. Ma lihtsalt arvan, et me toimiksime ühiskonnana paremini. Pealegi tahan ma elada võrdsemas maailmas.
 • Konkreetsed asjad, mida mehed tegema peaksid, on rohkem lapsehooldus- ja majapidamistöid. Peame saavutama kodus võrdsuse. Meil ei saa olla kontoris võrdsust enne, kui meil on võrdsus kodus. Ilma see ei toimi.
 • Ma arvan, et ema- ja isapuhkuse võrdsus on väga oluline. Kuidas me õpetame mehi olema võrdsed, kui keskmine naine võtab laste jaoks puhkust kolm kuud ja keskmine mees kaks nädalat?

Kõned ja sõnavõtud[muuda]


 • Ärikooli järgset karjääri alustades otsige võimalusi, otsige kasvu, otsige mõju, otsige missiooni. Liikuge külje suunas, liikuge alla, liikuge edasi, liikuge ära. Arendage oma oskusi, mitte oma CV-d. Hinnake seda, mida saate teha, mitte ametinimetust, mis teile antakse. Tehkee päris tööd. Võtke müügikvoot, liinitöö, operaatoritöö. Ärge planeerige liiga palju ja ärge oodake otsest tõusu. Kui ma oleksin teie kohal istudes oma karjääri kaardistanud, oleksin oma karjäärist ilma jäänud.
 • Kuna traditsioonilised struktuurid lagunevad, peab ka juhtimine arenema – hierarhiast jagatud vastutuseni, käsust ja kontrollist kuulamise ja suunamiseni.
 • Töökohas on tõtt rääkida eriti raske, sest ükskõik kui lapikutena me oma organisatsioone ka ei kavanda, on igas organisatsioonis mingisugune hierarhia. See tähendab, et ühe inimese sooritust hinnatakse kellegi teise arusaamise järgi.
See ei ole aususe jaoks hea koht. Mõelge sellele, kuidas inimesed tüüpilisel töökohal räägivad. Selle asemel, et öelda "Ma ei nõustu meie laienemisstrateegiaga" või, veel parem, "see tundub tõesti rumal mõte", öeldakse: "Ma arvan, et sellesse uude tegevusvaldkonda sisenemiseks on palju häid põhjuseid ja olen kindel, et juhtkond on teinud põhjaliku investeeringutasuvuse analüüsi, kuid ma pole kindel, et oleme selle praeguse sammu hilisemaid mõjusid täielikult arvesse võtnud." Nagu me Facebookis ütleksime, kolm tähte: WTF.
 • Lihtsas keeles töötab tõde paremini.
 • Hea juht mõistab, et enamik inimesi ei tunne end ülemusega vaieldes mugavalt, seega on ülemuse ülesanne julgustada neid küsimusi esitama. Lihtne on öelda, et julgustate tagasisidet, kuid seda on raske teha, sest kahjuks ei tule tagasiside alati sellisel kujul, nagu meile meeldiks.
 • Naiste osakaal tipptöökohtadel – korporatiivtaseme juhtide seas – on 15–16 protsendi juurde kinni jäänud ega ole sealt kümne aasta jooksul liikunud. See on 50 protsendist kaugel ega kasva enam. Peame avalikult tunnistama, et kõrgeimatel juhtimistasanditel on sugu endiselt probleem. Võrdsuse lubadus ei ole võrdsus.
 • Peame hakkama rääkima sellest, kuidas naised alahindavad oma võimeid võrreldes meestega ning kuidas naiste, aga mitte meeste jaoks on edu ja meeldivus negatiivses korrelatsioonis. See tähendab, et kui naine on tööl edukam, meeldib ta inimestele vähem. See tähendab, et naised vajavad teistsugust juhtimist ja juhendamist, teistsugust tuge ja julgustamist kui mehed.
 • Peame hakkama avameelselt rääkima paindlikkusest, mida me kõik vajame, et meil oleks nii töö kui ka elu. Paar nädalat tagasi ütlesin ühes intervjuus, et lahkun kontorist kell 17.30. oma lastega õhtust sööma. Olin ajakirjanduse kajastusest šokeeritud. Üks mu sõber ütles, et ma ei saaks rohkem pealkirju, kui oleksin kellegi kirvega mõrvanud. See näitas mulle, et see on meie kõigi jaoks lahendamata probleem, nii meeste kui ka naiste jaoks. Muidu ei kirjutataks sellest nii palju.
 • Andke meile maailm, kus pooli meie kodudest juhivad mehed ja pooli meie asutustest juhivad naised. Ma olen üsna kindel, et see on parem maailm.

"Lean In"[muuda]

Tsitaadid väljaandest: Sheryl Sandberg ja Nell Scovell, "Lean In: Women, Work, and the Will to Lead", NY: Alfred A. Knopf, 2013. (Raamatu pealkirjal ei ole head ühest eestikeelset tõlget, seda võib tõlkida nt "Ole julge", "Ära karda tegutseda" või "Julge tegutseda".)  (Vikitsitaatide jaoks tõlgitud / Raul Veede)


 • Ameerika Ühendriikides ja arenenud riikides on naiste olukord tänapäeval parem kui kunagi varem. Me seisame nende naiste õlgadel, kes tulid enne meid, naised, kes pidid võitlema õiguste eest, mida meie praegu iseenesestmõistetavateks peame. 1947. aastal palkas Standard Oil Company ökonomistiks Anita Summersi, minu kauaaegse mentori Larry Summersi ema. Kui ta selle töö vastu võttis, ütles tema uus ülemus talle: "Mul on tõesti hea meel, et olete meiega. Ma usun, et saan sama hea aju vähema raha eest." Anita reaktsioon oli tunda ennast meelitatuna. See oli tohutu kompliment, kui talle öeldi, et tal on sama hea aju kui mehel. Olnuks mõeldamatu, et ta küsiks võrdset tasu. (lk 4)
 • Kuid teadmine, et olukord võiks olla hullem, ei tohiks takistada meid püüdmast neid paremaks muuta. Kui sufražetid tänavatel marssisid, kujutlesid nad maailma, kus mehed ja naised oleksid tõeliselt võrdsed. Sajand hiljem peame endiselt silmi kissitama, kui tahame seda nägemust fookusesse tuua. (lk 5)
 • Tõeliselt võrdne maailm oleks selline, kus naised juhiksid pooli meie riike ja ettevõtteid ning mehed pooli meie kodusid. Usun, et see oleks parem maailm. Majandusseadused ja paljud mitmekesisuse uuringud ütlevad meile, et kui me kasutaksime ära kogu inimressursside ja talentide kogumi, paraneks meie kollektiivne tulemuslikkus. (lk 7)
 • Meestel on lihtsam leida mentoreid ja toetajaid, kes on karjääri edendamiseks hindamatud. Lisaks peavad naised end tõestama palju suuremal määral kui mehed. Ja see pole ainult meie peades kinni. 2011. aastal märgiti McKinsey raportis, et mehi edutatakse potentsiaali alusel, naisi aga varasemate saavutuste põhjal. (lk 8)
 • Sisemistest takistustest räägitakse harva ja sageli neid alahinnatakse. Kogu mu elu on mulle ikka ja jälle räägitud ebavõrdsusest töökohal ja sellest, kui raske oleks hoida korraga karjääri ja peret. Kuid harva olen ma kuulnud midagi selle kohta, kuidas ma ise ennast tagasi hoian. Need sisemised takistused väärivad palju rohkem tähelepanu, osaliselt seetõttu, et need on meie endi kontrolli all. (lk 9)
 • Mõned kõige olulisemad panused meie maailma tehakse, hoolitsedes vaid ühe inimese eest korraga. (lk 10)
 • Kui meil õnnestub lisada rohkem naishääli kõrgeimal tasemel, laiendame võimalusi ja võimaldame õiglasemat kohtlemist kõigi jaoks. (lk 10)
 • Kaugel sellest, et süüdistada ohvrit, usun ma siiski, et naisjuhid on lahenduse võti. Mõned minu kriitikud juhivad tähelepanu sellele, et mul on palju lihtsam julgelt tegutseda, kuna minu rahalised vahendid võimaldavad mul endale lubada igasugust abi, mida vajan. Minu eesmärk on pakkuda nõu, mis oleks olnud mulle kasulik juba ammu enne seda, kui olin kuulnud Google'ist või Facebookist, ja mis puudutab naisi paljudes olukordades. (lk 11)
 • Juba ammugi on aeg julgustada enamaid naisi unistama ja julgustada enamaid mehi toetama naisi tööl ja kodus. (lk 11)
 • Haritud tööjõudu pakkuv toru on alguspunktis naistest tulvil, kuid selleks ajaks, kui sama toru juhikohtadeni jõuab, on see valdavalt täis mehi. (1. ptk)
 • Meestelt eeldatakse ametialaseid ambitsioone, kuid naiste puhul on see kas nende endi valik või, mis veelgi hullem, mõnikord isegi negatiivne. Meie kultuuris ei ole "Ta on väga ambitsioonikas" naise jaoks kompliment. Agressiivsed ja karmid naised rikuvad vastuvõetava ühiskondliku käitumise kirjutamata reegleid. Mehi kiidetakse pidevalt selle eest, et nad on ambitsioonikad, võimsad ja edukad, kuid naised, kellel on samad omadused, maksavad sageli ühiskondlikke trahve. Naiste saavutustel on hind. (1. ptk)
 • Lugusid minu kamandajaloomusest lapsepõlves räägitakse (üha uuesti) suure lustiga. Väidetavalt õpetasin ma algkoolis oma nooremaid õdesid-vendi Davidit ja Michelle'i mul sabas käima, kuulama minu monolooge ja karjuma nende lõpus: "Õige!" Olin naabruskonna lastest vanim ja väidetavalt kulutasin aega etenduste korraldamiseks, mida saaksin lavastada, ja klubide organiseerimiseks, mida võiksin juhtida. Inimesed naeravad nende kirjelduste üle, kuid tänaseni tunnen ma oma käitumise pärast iga kord veidi häbi (mis on tähelepanuväärne, arvestades, et olen nüüd kirjutanud terve raamatu sellest, miks ei tohiks tüdrukuid nii tundma panna - või siis see seletab osaliselt mu motivatsiooni). (1. ptk)
 • Otse enne 2011. aasta jõule levis internetis video nelja-aastasest tüdrukust nimega Riley. Riley sammub mänguasjapoes, olles ärritunud, sest ettevõtted üritavad "petta tüdrukuid ostma roosasid asju, mitte asju, mida poisid ostavad, eks?" Õige. Riley põhjendab: "Mõnele tüdrukule meeldivad superkangelased, mõnele printsessid. Mõnele poisile meeldivad superkangelased, mõnele printsessid. Miks peavad siis kõik tüdrukud ostma roosasid asju ja kõik poisid muud värvi asju?" Isegi nelja-aastane peab ühiskonna ootustest lahti murdmiseks peaaegu mässu korraldama. Williamil pole ikka veel nukku, Riley aga upub roosasse merre. (1. ptk)
 • Lapsepõlves juurutatud soostereotüübid tugevnevad kogu meie elu jooksul ja neist saavad isetäituvad ennustused. Enamikul juhtivatest kohtadest on mehed, nii et naised ei usugi, et nad sinna jõuaksid, ja see on üks põhjusi, miks nad sinna ei jõua. Sama lugu on palgaga. Mehed teenivad üldiselt rohkem kui naised, seega eeldavad kõik, et naised teenivad vähem. Ja nii lähebki. (1. ptk)
 • Hirm on paljude naiste ees seisvate takistuste juur. Hirm, et sa inimestele ei meeldi. Hirm teha vale valik. Hirm tõmmata negatiivset tähelepanu. Hirm üle pingutada. Hirm hukkamõistu ees. Hirm ebaõnnestumise ees. Ja hirmu püha kolmainsus: hirm olla halb ema/naine/tütar.
Ilma hirmuta võivad naised püüelda tööalast edu ja isiklikku eneseteostust – ning valida vabalt ühe või teise või mõlema. (1. ptk)
 • Elukaaslase otsimisel on minu nõuanne naistele käia kohtinguil kõigiga: pahad poisid, lahedad poisid, pühendumisfoobikutest poisid, hullud poisid. Kuid ärge abielluge nendega. Samad jooned, mis teevad pahad poisid seksikaks, ei tee neist häid abikaasasid. Kui tuleb aeg kodu loomiseks, leidke keegi, kes soovib endale võrdväärset partnerit. Keegi, kes arvab, et naised peaksid olema targad, enesekindlad ja ambitsioonikad. Keegi, kes hindab õiglust ja eeldab, et tal tuleb või, mis veelgi parem, tahab ise anda kodus oma osa. Need mehed on olemas ja uskuge mind, lõpuks pole miski seksikam. (Kui te mind ei usu, vaadake vapustavat väikest raamatut "Porno naistele". Ühel selle leheküljel võib näha, kuidas mees koristab kööki, väites samal ajal: "Mulle meeldib teha need tööd ära enne, kui mult küsitakse." Teine mees tõuseb keset ööd voodist ja mõtleb: "Kas seda häält teeb laps? Ma lähen tegelen temaga.") (8. ptk)
 • Fidelity meedia- ja internetiinvesteeringute grupi juht Kristina Salen rääkis mulle, et tahtis kohtamas käies näha, kui palju poiss-sõber tema karjääri toetab, mistõttu mõtles ta välja testi. Ta katkestas kohtumise viimasel minutil, väites, et tööasjad tulid ette, ja vaatas, kuidas mees reageerib. Kui mees suhtus mõistvalt ja otsis lihtsalt teise aja, läks naine temaga uuesti välja. Kui Kristina tahtis suhet järgmisele tasemele viia, pani ta mehe ette uue proovikivi. 1990. aastate lõpus arenevatel turgudel töötades kutsus ta mehe endale nädalavahetuseks külla… São Paulosse. See oli suurepärane viis teada saada, kas mees on valmis oma ajakava tema omaga sobitama. Katsed tasusid end ära. Ta leidis oma härra Õige ja nad on neliteist aastat õnnelikus abielus olnud. Tema abikaasa Daniel mitte ainult ei toeta täielikult tema karjääri, vaid on ka nende kahe lapse peamine hooldaja. (8. ptk)
 • Üks mu sõber korraldas ettevõtte väljasõidu ajal meeskonnatöö harjutuse, kus inimestel paluti oma hobisid nimetada. Pooled rühma meestest nimetasid hobide seas "oma lapsi". Hobi? Enamiku emade jaoks ei ole lapsed hobid. Duši all käimine on hobi. (8. ptk)
 • Mida rohkem naisi tegutseb julgelt oma karjääris, seda rohkem mehi peab tegutsema julgelt oma perekonnas. Peame julgustama mehi olema kodus ambitsioonikamad. Meil on vaja rohkem mehi, kes võtaksid sisse koha laua taga - köögilaua taga. (9. ptk)