Mine sisu juurde

Tõhusus

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]
  • Kutsusin Anu 1990. aastate keskel lavakõneõppejõuks. Selle kutsumisega oli hea õnn. Tema tunnid on olnud väga efektiivsed. Õppejõu töö efektiivsus on näha üliõpilaste eksamite ja arvestuste vaimses tasemes ja energeetikas. Anu on kõhkleja ja otsija, mis on hea tunnus õppejõule, s.t ta ei ole õppejõud, kes on mingile alale kivistunud ning kogu aeg korrutab ühte ja sama. Ta on pidevalt otsinud teid, kuidas aidata üliõpilastel just kõne valdamisega luua rolle ja avastada maailma. Tema tundides on tehtud Moliere'i värsse, presidendi kõnesid, teatriinimeste paroodiaid.


  • Farmaatsiafirmad sarnanevad natuke keskkooliaegsetele poiss-sõpradele: sinu sisse pääsemine huvitab neid märksa rohkem kui tõhus tegutsemine pärast sissepääsemist.


  • Oskap ei jaganud võimu ega vastutust. Ta võttis tütrelt kuuldu ja kasutas seda omal moel - mis oli tema õigus -, ja ta oli tõhus kuningas.
Aga vahel mõistis ta Anno sõnade ja nõu toel niisugust õigust, mida kuningatütar meeleldi pealt ei näinud. Ja siis oli tal hea meel, et isa ei nõudnud temalt suuremat seotust, sest ta oli oma loomult ikkagi südamega tüdruk ega armastanud mitte sugugi tunnet, et on kellegi kannatuste põhjuseks. (lk 108)


  • Ajalooliselt on olnud üks kõige tõhusamaid sõjapropaganda vahendeid vaenlaste dehumaniseerimine, esitamine koletislike ebainimestena. Kui vaenlast kujutatakse mustades toonides, siis on sõda tema vastu õigustatud ja sõdurid motiveeritud võitlema näiliselt seadusliku asja nimel. Aju-uuringud näitavad, et dehumaniseerimine on tõhus: inimese aju on aldis eristama ja diskrimineerima. (lk 12)
    • Jessikka Aro, "Putini trollid: tõsilood Vene infosõja rindelt". Anonüümne tõlge. Tallinn: Rahva Raamat, 2020


Luule

[muuda]

Ning hõbekuljuseid on naermas õhus.
Kui leerilapsed seisvad kirsipuud,
Kui mõrsjad, keda ehteküllus rõhus,
Nii valged valges, õrnad abitud —
Oh, tuulepeiul abinõu on tõhus
Neid heiduta, kui vilkalt andes suud,
Ta vallandab neil helmeloori veidi
Ja kergitabki pitsilise kleidi.

  • Marie Under, "Stanssid" kogus "Sinine puri" (1918), lk 25