Mine sisu juurde

Bensiinijaam

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Tankla)
Ev Grüger, "Bensiinijaam" (1972)

Bensiinijaam ehk tankla on koht kütuse müümiseks mootorsõidukite liikumisvõimest huvitatud isikutele.

Proosa

[muuda]
  • "Kuidas sulle meeldib Marss, Pop?"
"Tore. Alati midagi uut. Ma otsustasin, kui ma möödunud aastal siia tulin, et ma ei oota midagi ega nõua midagi ega imesta millegi üle. Meil tuleb unustada Maa ja kuidas sealne elamine oli. Meil on vaja vaadata, kuidas asi on siin ja kui teistmoodi see kõik on. Mulle teeb paganama moodi nalja see ilm siin. See on Marsi ilm. Päeval kuum nagu põrgu, öösiti põrgumoodi külm. Ma saan marudama närvikõdi teistmoodi lilledest ja teistmoodi vihmast. Ma tulin erru Marsi peale ja ma tahtsin tagasi tõmbuda kohta, kus kõik on teistmoodi. Vanal mehel on tarvis, et oleks teistmoodi. Noored inimesed ei taha temaga rääkida, teised vanad inimesed tüütavad põrgumoodi ära. Nii ma mõtlesin, et kõige parem oleks mulle niisugune koht, mis on nii teistmoodi, et sul tarvitseb ainult silmad lahti teha ja sul on lõbu laialt. Ma hankisin selle bensiinijaama. Kui töö hakkab kasvama üle pea, liigun veelgi kaugemale, mõne vana maantee äärde, mis pole nii elava liiklusega, kus ma saan teenida parasjagu nii palju, kui elamiseks vaja ja mul jääb ikka veel aega, et tunda, et siin on asjad teistmoodi."


  • Kuigi meie maastikele on raske kuvada üksildasi motelle, bensiinijaamu, noolsirgelt kõrvemaad läbivaid maanteid, on vähemasti tanklate arhitektuurikeel globaalne.
  • Sageli on tanklaketid püstitanud obeliske või omalaadseid ilmasambaid, mille abil reklaamitakse tublit ettevõtet ja muidugi kütusehindu. Tasakaalustava vormina sekundeerib paremates peredes tankerite kohal horisontaalina katus ning mõnes kohas on ka korralik putka, viisakamalt öeldes kiosk, kus saab maksta, osta klaasipesuvedelikku, süüa, kohvi ning käia WCs.
  • Üldjuhul puudub tanklal dialoog ümbritseva keskkonnaga esteetilises mõttes, kuid seevastu adutakse suurepäraselt valitud asupaikade kasumlikkust ja nähtavust. Nii trumbatakse nii mõnelgi pool üle kohalikke vaatamisväärsusi ja kohanimesid, sunnitakse agressiivsusega end märkama.