Vaimuvaesus

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • [Tartu õpperingkonna kuraatorist kindralleitnant Kraffströmist:] Kraffströmi valitsemisele oli iseloomulik, et suure Toome silla ümberehitamisel vahetati sügavamõtteline tekst Otio et musis sacrum ["Puhkusele ja muusadele pühadus"], mis oli Morgensterni poolt valitud selgelt silmas pidades teaduslikke instituute Toomel, vaimuvaese teksti vastu Otium reficit vires ["Puhkus taastab jõudu"].
    • Emil Anders, "Tartu ülikooli raamatukogu kunagise bibliotekaari Emil Andersi mälestused", tlk Aira Võsa, 2012, lk 98


  • Vaimuvaene lõbusus — rõõmsameelsuse karikatuur. (lk 37)
  • Vaimuvaeseid inimesi ei ole võimalik vaimustada, küll aga saab neid fanatismile õhutada. (lk 47)


  • [Mozart:] Aga muidugi olete te kõigeks valmis, ainult mitte selleks, mida teilt nõutakse! Te olete valmis tüdrukuid surnuks torkama, te olete valmis end pidulikult hukata laskma, te oleksite kindlasti valmis ka sada aastat liha suretama ja ennast piitsutama. Või ei ole?"
"Oh jaa, südamest valmis," hüüdsin ma oma alanduses.
"Muidugi! Te olete iga rumala ja huumorivaese ürituse poolt, teie suurejooneline saks, kõige poolt, mis on pateetiline ja vaimuvaene! Aga mina pole selle poolt, ma ei annaks krossigi teie romantilise patukahetsuse ees! Te tahate, et teid hukataks, te tahate, et teil pea otsast raiutaks, berserk selline! Selle totra ideaali nimel te sooritaksite kas või kümme mõrva. Te tahate surra, argpüks, aga mitte elada! Kurat võtaks, te peate just nimelt elama! Teile kuluks tõesti ära raskeim karistusmäär."