17. sajand
Ilme
Proosa
[muuda]- Professor Hauser oli väitnud, et 17. sajandi viimne veerand üldse ei sisaldanud ajalugu, vähemalt mis puutus Saksa Rahva Püha Rooma riiki. Aga raamatud, mis ta oli Jensile kaasa andnud, ja teised, mis ta ise kuninglikus raamatukogus välja otsis krahv Tolnai nimestiku põhjal, olid tulvil täis ajalugu. See oli täis parteide võitlusi ja intriige, mässe ja rahutusi, täiesti ootamatuid poolte vahetusi ja uusi kombinatsioone, nii et see sarnanes mingi keerulise vanaaegse tantsu tuuridega ja pani ta pea lõpuks ringi käima. (lk 43)
- Kuigi oli kohtunikke, kes olid kuulsad oma leidlikkuse ja terava mõistuse poolest, olid nende meetodid nii erinevad tänapäeva omadest — ja nii sarnased kaks tuhat aastat varem elanud kohtunike omadele — et meil on raske ette kujutada, kuidas nad üldse mingi sellise probleemi lahendada suutsid. Aga nii see oli sel valgustatud sajandil, mil inimene avastas suure osa looduse saladustest ja ehitas üles moodsa matemaatika süsteemi — millele üks filosoof rajas kogu kõrgema eetika, kuna teine tõestas isegi Jumala olemasolu geomeetria abil. (lk 155)
- Karl Ristikivi, "Kahekordne mäng". Lund 1972
- 17. sajand oli periood, mil tollal multikultuurilisel Eesti- ja Liivimaal sündis eestikeelne ilmalik kirjandus, ja seega otsustava tähtsusega selles, milliste eeskujude järgi hilisem eestikeelne kirjandus on arenenud.