Mine sisu juurde

Askees

Allikas: Vikitsitaadid
Arthur Segal, "Askeetlik maastik" II (1922)

Piibel[muuda]

  • Kui te koos Kristusega olete maailma algainetele surnud, miks te siis lasete endale teha korraldusi, nagu elaksite alles maailmas:
21 "Ära hakka kinni! Ära maitse! Ära puuduta!"?
22 See kõik on määratud kuluma kasutamise läbi. Need on vaid inimeste käskimised ja õpetused,
23 mis on küll tarkuse moodi isetehtud vagaduse ja alandlikkuse ja karmuse tõttu ihu vastu, aga neil ei ole mingit kaalu himude ohjeldamiseks.


Proosa[muuda]

  • Kõikteadja ütles: "Kestev askees ja mantrate lausumine on kasutu, kui meel on loid ja kaldub teisale." (lk 29, 4. ptk "Virgumismeelest hoolimine")
  • Pole olemas vihkamisega võrdset pattu, pole olemas kannatlikkusega võrdset askeesi. Seepärast tuleb kõige mitmekesisemate vahenditega kujustada kannatlikkust. (lk 35, 5. ptk "Tähelepanu järele valvamine")
    • Šāntideva, "Bodhitšarjāvatāra", tlk Linnart Mäll, LR 3-4 1982


  • Kui naine on oma teenistusega rahul, jääb ta õigusteta inimeseks - tal on kehv korter ja ta käib halvasti riides, ka lõbustused ja armastus on talle keelatud. Vooruslikud inimesed jutlustavad talle asketismi; tegelikult on ta toitumisrežiim sageli sama range kui karmeliidil, ainult et igaüks ei saa Jumalat endale armsamaks võtta: naine peab meeldima meestele, et naisena oma eluga toime tulla. Nii muutub naine abivajajaks: sellega tööandja küüniliselt arvestabki talle näljapalka makstes.


  • Lastest Miia tol korral küll ei rääkinud. Tema rääkis meestest ja sellest, et millegipärast kujutatakse meesinimest ette kui vägilast: musklid peavad olema ja nutta ei sobi. Ja sellest ka, kuidas naised neid sunnitud askeesiga solvavad.


  • Mitte külluse, meeltega tajutava helisevuse-värvikuse, ka mitte sädelevate mõtteparadokside (nendetagi saab läbi!), vaid askeetlikkuse, teadliku piiramise suunas liigub Hemingway kunstiline mõte. (lk 23)
    • Erna Siirak, "Stiil kui sõnakunsti fenomen", rmt: Erna Siirak, "Talendimaagia", 1987, lk 7-34
Vikipeedias leidub artikkel