Daniele Monticelli

Allikas: Vikitsitaadid
Daniele Monticelli esinemas Mihhail Lotmanile pühendatud sümpoosionil

Daniele Monticelli (sündinud 14. mail 1970 Milanos, Itaalias) on itaalia päritolu Eesti semiootik ja tõlkija.

  • Kui hädaolukord võib lagundada ühiskondliku koe (Boccaccio), võib see samas ka inimesi ühendada, kasvatades meie inimlikkust ja solidaarsust (Camus). Valik on lõppude lõpus ikka meie – kas egoistlik hirmuvalitsus või solidaarne võitlusvalmidus.
  • Meie maailmas, kus kõik on püsivalt liikumises ja kaugete piirkondade ühendatus on enneolematult intensiivne (Boccaccio katk jõudis Idast Läände aastaga, Covid-19 mõne päevaga), kus populatsioon kasvab ning jõukamates riikides vananeb, kus protsessid ühtlustuvad kuid ebavõrdsus suureneb, oleme muutunud nii avatumaks kui ka haavatavamaks meie kontrollist mitte alluvatele või kergesti väljuvatele sündmustele. Tulemuseks on see, et käesoleval sajandil oleme pidevalt liikunud ühest globaalsest hädaolukorrast teisele – terrorismist finantskriisini ning põgenikekriisist koroonapandeemiani, kukla taga ka permanentne keskkonnakriis. Sellises maailmas pole me mõnes mõttes veel harjunud elama, reageerime kiiretele protsessidele liiga aeglaselt. Ja kui me selleni jõuame, siis ikka pigem eraldi riikide rakendatud erikorraliste meetmete kujul. Risk on selles, et väljakuulutatud või väljakuulutamata, kuid hiiliv eriolukord hakkab järkjärguliselt asendama demokraatlikku korda ja sellele omaseid protseduure, kuna me teistmoodi globaalsete väljakutsetega hakkama ei saa.
  • Demokraatia toetajatele pole küsimus seega mitte niivõrd selles, milliseid ohvreid oleme valmis taluma oma vabaduste säilimise nimel, kuivõrd selles, kui valmis oleme hädaolukorras vastutama oma vabalt valitud käitumistega nii enda kui ka teiste turvalisuse ja tervise eest.
  • Globaalsetele probleemidele saavad olla ainult globaalsed lahendused.
  • Hiinal on globaalne visioon ning teadmised, oskused, ressursid, et seda ellu viia. Me teame või vähemalt kahtlustame, mis sellega võib kaasas käia juhul, kui Euroopa ei suuda ühiselt oma alternatiivset globaalset visiooni arendada ja ellu viia – uhkelt "suveräänsete", suletud piiridega ja "päästku igaüks end, nagu oskab" loogikast lähtuvate Euroopa rahvusriikide saatus oleks usutavasti muutuda kriisist kriisi järjest autoritaarsemateks ning Hiina globaalse impeeriumi majanduslikeks ja peatselt ka poliitilisteks satelliitideks.
  • Peamine on tõstatada küsimusi ja näidata, kuidas tudengid võivad iseseisvalt lahendusteni jõuda. Tuleb kasvatada noorte uudishimu, jõuda selleni, et nad õpiksid nautima uurimise protsessi.

Välislingid[muuda]