Mine sisu juurde

Diskrimineerimine

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Vaatamata oma kosmopoliitsusele rakendas Morporki rahvas inimrassi hulka mittekuuluvate olendite puhul konkreetset ja mõttetusi mittesallivat lähenemist, lähtudes seejuures löö-talle-tellisega-pähe-ja-viska-ta-jõkke põhimõttest. Trollide puhul see muidugi ei kehtinud, kuna oleks väga raske, vähemalt pikemas perspektiivis, suhtuda rassilise eelarvamusega kellessegi, kes on seitsme jala pikkune ning suudab vabalt seinast augu läbi hammustada. Kolme jala pikkused inimesed seevastu olid diskrimineerimiseks loodud.
    • Terry Pratchett, "Õed nõiduses". Tõlkinud Piret Purru ja Aet Varik. Varrak 2001, lk 207


  • Mis on siin pildil valesti? Noh kasvõi see, et rahvusvaheline õigus keelab diskrimineerimise teatud tunnustel, milleks muuhulgas on rahvus, vanus, sugu, puue, usk, keel ja seksuaalne sättumus. Seega igaüks meist, kes läheb näitama homodele kohta kätte, riskib sellega, et järgmine, kellega tehakse sama, on tema ise.
Ok, siin on erand - eesti keelt emakeelena kõnelev terve nooremapoolne valge heteroseksuaalne kristlasest meesterahvas. Kõik teised ühiskonnagrupid - eranditult - peavad selliste rahvahääletuste tulemusena tundma end ohustatuna, sest Eestist on saamas riik, kus rahvusvahelist õigust soovitakse kasutada valikuliselt, ja mine tea, keda järgmine kord rakendatakse vaenlasena valimisvankri ette. Ilmselt venelasi, nagu ikka. Aga võib olla hoopis naisi? Lastetuid? Punkareid? Ateiste? Eks neid, kelle arvelt viha külvata, on küll ja veel.