George F. Kennan

Allikas: Vikitsitaadid
George Kennan, 1947

George Frost Kennan (16. veebruar 1904 – 17. märts 2005) oli Ameerika Ühendriikide diplomaat ja politoloog. Ta on Trumani doktriini ja ohjeldamispoliitika üks autoreid.

Kirjutised[muuda]

  • Venemaa on läänemaailma jaoks tänaseni jäänud mõistatuseks ning seda rohkem kui kunagi varem. Ameerika keskmise mõistuse jaoks on see nii, kuna "me ei tea tõde Venemaa kohta". Nad eksivad. See pole meie teadmiste puudulikkus, mis põhjustab peamurdmist Venemaa osas. Põhjuseks on see, et me ei suuda aru saada tõest Venemaa kohta, kui me seda näeme.
    • Russia remains today, more than ever, an enigma for the western world. Simple American minds imagine that this is because “we don’t know the truth about it.” They are wrong. It is not our lack of knowledge which causes us to be puzzled by Russia. It is that we are incapable of understanding the truth about Russia when we see it.
  • Bolševism on tõestanud mõningate hirmutavate ja häirivate tahkude olemaolu inimloomuses. Ta on tõestanud, et inimeste jaoks pole oluline, mitte see, mis on olemas, vaid see, mida nad tajuvad olemas olevat. Ta on näidanud, et piiramatu kontrolliga inimeste meelte üle — ning see tähendab mitte pelgalt võimalust neile omaenese propagandat sööta, vaid ka kontrolli, et keegi teine ei söödaks neile temaenese propagandat — on võimalik panna neid tundma ning uskuma peaaegu midaiganes. Ning seejuures pole oluline kas see "miski" on tõene meie [lääneliku] arusaama järgi. Inimeste jaoks, kes seda usuvad, saab see tõeseks. See saavutab kehtivuse ning kõik teised tõe võimekused. Inimesed võivad sellest innustuda, selle pärast võidelda, selle eest surra — kui neid on pandud uskuma, et see on midagi väärtuslikku. Nad võivad seda põlata, sellele vastanduda, võidelda sellega kirjeldamatu julmusega — kui neid on pandud uskuma, et see on midagi laiduväärset. Veelgi enam see muutub tõeseks (ning see on üks olulisemaid tähelepanekuid) mitte üksnes nende jaoks, kellele see on suunatud, vaid ka nende jaoks, kes selle välja mõtlesid. Autosugessioon mängib nõukogude elus kaalukat rolli.
    • Bolshevism has proved some strange and disturbing things about human nature. It has proved that what is important for people is not what is there but what they conceive to be there. It has shown that with unlimited control over people’s minds—and that implies not only the ability to feed them your own propaganda but also to see that no other fellow feeds them any of his—it is possible to make them feel and believe practically anything. And it makes no difference whether that “anything” is true, in our conception of the word. For the people who believe it, it becomes true. It attains validity, and all the powers of truth. Men can enthuse over it, fight for it, die for it—if they are led to believe that it is something worthy. They can abhor it, oppose it, combat it with unspeakable cruelty—if they are led to believe that it is something reprehensible. Moreover, it becomes true (and this is one of the most vital apprehensions) not only for those to whom it is addressed, but for those who invent it as well. The power of autosuggestion plays a tremendous part in Soviet life.
    • Memorandum by the Counselor of Embassy in the Soviet Union (Kennan), september 1944
Vikipeedias leidub artikkel