Mine sisu juurde

India ookean

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Vanglalehk lasus seal igal asjal. Vangistatud õhk, vangistatud valgus, vangistatud niiskus, vangistatud mehed - kõik oli vangistuse tõttu määndunud. Nii nagu vangi võetud mehed olid tuhmunud ja räsitud, oli ka raud roostes, kivi limane, puit mäda, õhk hõre ja valgus hämar. Nagu kaev, nagu kelder, nagu haud, ei teadnud vangla välisest valgusest midagi; see oleks hoidnud oma saastatud õhustiku puutumatuna isegi mõnel India ookeani vürtsisaarel.  • Sõja kõige ohtlikum hetk, mis põhjustas mulle suurimat ärevust, oli siis, kui Jaapani laevastik suundus Tseiloni ja sealse mereväebaasi poole. Tseiloni vallutamine, sellele järgnev kontroll India ookeani üle ja võimalik samaaegne Egiptuse vallutamine sakslaste poolt oleksid rõnga sulgenud ja tulevik olnuks must.
    • Winston Churchill, märkus Jaapani õhurünnaku kohta Tseilonile 5. aprillil 1942, tehtud 1946. aastal Suurbritannia saatkonnas Washingtonis peetud vestluse käigus, Briti õhuväelase Leonard Birchalli andmeil; cit. via: Michael Paterson, "Battle for the Skies", David & Charles, 2004


  • Tuleb meeles pidada, et India ookeani, sealhulgas kogu Aafrika rannikut, olid India meresõitjad uurinud juba sajandeid tagasi. India laevad käisid sageli Ida-Aafrika sadamates ja tundsid kindlasti Madagaskarit. Kas nad olid ka ümber Hea Lootuse neeme sõitnud ja läänerannikut pidi üles seilanud, pole kindlalt teada.
  • India ookean oli iidsetest aegadest olnud tiheda kaubanduse keskus. India laevad olid ajaloo algusest peale sõitnud üle Araabia mere kuni Punase mere sadamateni ning säilitanud tihedaid kultuuri- ja kaubandussidemeid Egiptuse, Iisraeli ja teiste Lähis-Ida maadega. Ammu enne seda, kui Hippalos avaldas roomlastele mussooni saladuse, olid India meresõitjad neid tuuli ära kasutanud ja sõitnud Bab-el-Mandebi. Idas olid India meremehed jõudnud Borneole ja õitsvad India kolooniad olid eksisteerinud üle 1200 aasta Malayas, Indoneesia saartel, Kambodžas, Champas ja teistes rannikualades. India laevad tegid Quilonist regulaarseid reise Lõuna-Hiina rannikule. Pikaajaline mereelu traditsioon oli osa India poolsaare ajaloost.
    • K. M. Panikkar, "Asia and Western dominance, a survey of the Vasco da Gama epoch of Asian history, 1498-1945", London: G. Allen and Unwin, 1953

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel