Julius Caesar
Ilme
Gaius Julius Caesar (23. juuli 100 eKr – 15. märts 44 eKr) oli vanarooma väejuht, poliitik ja kirjanik.
- Gallia jaguneb kolme ossa.
- Kõige lihtsam on süüdistada surnuid.
- "Märkmed Gallia sõjast", u 51 eKr
Allikata
[muuda]- Tulin, nägin, võitsin.
- Veni, vidi, vici.
- Liisk on langenud.
- Alea iacta est.
- Väidetavalt ütles Julius Caesar need sõnad enne Rubico jõe ületamist 49 eKr, millega ta rikkus sõjaväe Itaaliasse toomise keeldu.
Tema kohta
[muuda]- Ja mul oli raske kujutella, et ma praegu kõndisin paigal, kus kord oli kogu maailma valitsetud, kus Cicero oli kõnelnud ja Julius Caesar äraandjate noahoopidest surnud. Nüüd oli isegi Kapitoolium talle selja pööranud ja vaatas üle jõe, kus kerkis Püha Peetruse kiriku kuppel. Rist, mille vastu isegi filosoof-keiser Marcus Aurelius oli võidelnud, unustades meelega kõik oma kõrged ideed, oli lõpuks siiski võitnud. (13. mai)
- Karl Ristikivi, "Rooma päevik". Lund: Eesti Kirjanike Kooperatiiv, 1975
- "Veni, vidi, vici." Tulin, nägin, võitsin.
- Vimesile oli see ütlus alati tundunud sutsuke liiga terane. Sellised asjad ei tule ju kohe prauhti pähe. Tundus küll usutavam, et Tacticusel oli selle väljamõtlemine tükk aega võtnud. Tõenäoliselt veetis ta oma telgis pikki õhtuid, otsides sõnaraamatust lühikesi v-tähega algavaid sõnu ja proovides, kuidas need kokku kõlavad... Veni, vermini, vomui - tulin, jõin ennast täis nagu sitikas, oksendasin? Visi, veneri, vamoosi - külastasin, sain piinliku haiguse, jooksin minema? See oli kindlasti suur kergendus, kui ta lõpuks kolm lühikest vastuvõetavat sõna leidis. Ilmselt mõtleski ta kõigepealt need sõnad välja ja läks alles siis vaatama, keda annaks vallutada.
- Terry Pratchett, "Patrioot", tlk Allan Eichenbaum, 2005, lk 174