Leidlaps

Allikas: Vikitsitaadid
Emma Brownlow, "Leidlaps antakse emale tagasi" (1858). Laua taga seisev mees, kunstniku isa John Brownlow oli ilmselt Charles Dickensi "Oliver Twisti" tegelase mr Brownlow prototüüp.

Proosa[muuda]

  • Teised lapsed pidasid teda igas ettevõtmises saatuse pailapseks, mis näib olevat leidlaste pärisosa siin ilmas. Sellepärast lasksid nad tal alati olla esimene ohtlikes mängudes.
"Temaga ei juhtu kunagi midagi paha," ütlesid nad, "sest tema on leidlaps. Nisutera kardab halba ilma, aga umbrohi ei kao kuhugi." (lk 96-97)
  • "Leidlapsed ei saa pärandusi," ütles François. "Ja mis puutub abiellumisse, siis minul on aega mõelda abiellumisele niisama vähe kui kastanil ahjus." (lk 177)


  • Kõik gildid võtsid koos hommikuse piimaga saabunud leidlapsed enda hoole alla. See oli iidne heategevusvorm - ja sugugi mitte kõige halvem saatus lapse jaoks. Leidlapsed said elu ja ka mingi hariduse, ameti, tuleviku ja nime. Nii mõnelgi peenel daamil või meisterkäsitöölisel või linna kõrge aukandjal oli paljuütlev nimi nagu Näpp või Tainane või Kuljus või Kellson. Nad nimetati nende ameti kangelaste või patroonjumaluste järgi ja see andis neile omamoodi perekonna. Vanemaks saades ei unustanud nad, kust nad pärit on, ja annetasid orikavahiajal helde käega toitu ja riideid oma noorematele korvivendadele ja -õdedele. Selline asjakorraldus polnud ideaalne, aga samas, milline on?