Mare Tommingas
Ilme
Mare Tommingas (sündinud 6. novembril 1959 Tallinnas) on Eesti baleriin, koreograaf ja lavastaja.
Intervjuud
[muuda]- Kokkuleppeliselt loetakse Vanemuise professionaalse balleti sünnipäevaks 1939. aasta 4. märtsi, mil esietendus Ida Urbeli lavastatud balletiõhtu "Karnevalisüit" Pjotr Tšaikovski muusikale. See õhtu täitis inimeste südamed õnne- ja uhkustundega nii saalis kui ka laval. Ida Urbeli unistuse teokssaamise keeruline rada oli saanud alguse, et tõestada balleti olulisust Vanemuises ja Eesti teatrikunstis laiemalt.
- Vanemuise ballett on eelkõige meeskond, kus igaüks panustab oma isikupäraga lavastuse kunstiliste taotluste õnnestumisse. Ballett on rahvusvaheline kunst, mis on rajatud traditsioonidele ning kasvab ja areneb just selle maa juurtest, kuhu ta on kasvama pandud. Balletis loeb anne ja pühendumus, ja kui meie rahvusteatri kunsti kannavad eestlaste kõrval edasi ka teiste rahvuste esindajad, siis esindavad nad ikkagi meie, Eesti balleti väärtusi ja traditsioone. Vanemuise ballett armastab oma publikut ja loodab, et see armastus on vastastikune.
- Mare Tommingas, intervjuu: "Balletijuht Mare Tommingas: Vanemuise ballett on elav organism, kes vaatamata oma 85. tegutsemisaastale jääb alati nooreks", Vanemuine, 25.04.2024
- Ma ei ole kunagi balletijuhi kohale kandideerinud. Ülo Vilimaa usaldas selle ameti mulle ja seda ma siiani olen kandnud – 26 aastat. See on olnud pikk ja keeruline aeg.
- Kuna esimest korda tuleb balletijuht väljaspoolt meie maja, läheb tal kindlasti üksjagu aega mõistmaks, mis on Vanemuise teater ja kuidas see loominguline kooslus toimib.
- Mare Tommingas, intervjuu: Raimu Hanson, "Mare Tommingas loodab, et Vanemuise uus balletijuht ei hakka kohe lammutama", Postimees, 16. aprill 2024
- [1994. aastal lavastatud Tšaikovski "Pähklipurejast":] 28 aastat tagasi oli see lausa sensatsioon, et kuidas võib üldse seda muusikat lahendada läbi sellise kontseptsiooni. [---] Põhiline on etenduses see, et tüdruk, kes on ratastoolis, kes unistab, et ta saaks käia, tantsida ja lumes hullata, tema unistus täitub. Meie "Pähklipureja" ei ole muinasjutt, aga teinekord on muinasjutt tõelisem kui elu ise.
- Mare Tommingas, intervjuu: Ode Maria Punamäe, "Mare Tommingas "Pähklipurejast": muinasjutt on teinekord tõelisem kui elu ise", ERR/ETV "Aktuaalne kaamera", 29.11.2022