Mine sisu juurde

Rahvatants

Allikas: Vikitsitaadid
Eesti rahvatants San Franciscos eesti kultuuri pidustustel (2004)

Proosa

[muuda]
  • Pärast kaheksandat klassi korraldasime klassiekskursiooni Kihnu saarele. Siis nägin ma esimest korda Kihnu kultuuri ehtsas situatsioonis. [---] Koos tollase Kihnu koolidirektori Theodor Saarega otsustati, et me võiksime anda Kihnu rahvale väikese kontserdi. Tollal, 1950. aastatel, oli see veel väga haruldane, et keegi tuli Kihnu ja andis kontserdi. Saal oli rahvast täis, oli väga vahva, meil tekkis väga hea kontakt kohaliku rahvaga. Pärast, nagu ikka, oli tants ja siis ma tantsisin esimest korda tõeliselt ehtsaid Kihnu rahvatantse. Tol ajal tantsiti rahvamajas pärast eeskava "Kalamiest" ja muid Kihnu tantse nagu vanastigi, kahes suures ringis. Vanad naised olid kõik tantsupõrandal. Nendelt ma õppisingi õigesti Kihnu tantse tantsima. "Kalamiest" olin ma enne tantsinud kooli rahvatantsurühmas ja mulle tundus algul, et nad tantsivad kuidagi imelikult ja valesti, kuni ma lõpuks taipasin, et mina tantsisin seni valesti, balletikoolil põhineva liikumise ja hoiakute ja kõige muuga, mida ehtsas rahvatantsus ei ole. (lk 19)
    • Ingrid Rüütel, "Ingrid Rüütel. Sünniaasta 1935", rmt: "Muutudes endaks jääda. Valik meenutusi, artikleid, uurimusi" Tallinn: TEA Kirjastus, 2010


  • Mõju on kahtlemata vastastikune. Ühelt poolt toetub tantsupidude traditsioon rahvatantsuliikumisele, teiselt poolt saab aga rahvatantsuliikumine "toitu" tantsupidudest endist. Näiteks on traditsioonilistele pidudele lisandunud uuemad ettevõtmised, nagu Soome-Eesti tantsupidu, Meeste tantsupidu, Naiste tantsupidu, mitmed piirkondlikud peod nagu Kagu-Eesti tantsupidu või Peipsiäärsete maakondade laulu- ja tantsupidu.
  • [Ajakirjanik:] Kas rahvatantsu võib sinu hobiks nimetada?
[Kadri Tiis:] Tegelikult ei või. See on hobi tantsijatele, aga juhi jaoks on see töö.


Vikipeedias leidub artikkel