Mine sisu juurde

Kihnu

Allikas: Vikitsitaadid
Vaade Kihnu saarele tuletornist

Kihnu (kihnu keeles Kihnumua) on saar Liivi lahes. Pindalalt on Kihnu kuues saar Eestis, elanike arvu poolest neljas. Administratiivselt kuulub Kihnu Pärnu maakonda.


  • Ma olin õppinud muusikat, mind huvitasid kirjandus, ajalugu, psühholoogia ja inimesed. Folkloristikas on see kõik ühendatud. Kuidas ma selle ala peale sattusin? Olin mõnevõrra kokku puutunud Kihnu rahvakultuuriga, kuna olin Pärnus kasvanud ja koolis käinud, olen lõpetanud Lydia Koidula nimelise II Keskkooli. Vanasti käisid kihnlased ikka oma kirjude seelikutega Pärnus. Üldse olen ma kihnlaste silkude peal üles kasvanud - vanaema käis alati rannas kihnlaste käest räimi ostmas, mida valmistas "mitmel erineval moel", nagu tänapäeval öeldakse. (lk 19)
  • Pärast kaheksandat klassi korraldasime klassiekskursiooni Kihnu saarele. Siis nägin ma esimest korda Kihnu kultuuri ehtsas situatsioonis. [---] Koos tollase Kihnu koolidirektori Theodor Saarega otsustati, et me võiksime anda Kihnu rahvale väikese kontserdi. Tollal, 1950. aastatel, oli see veel väga haruldane, et keegi tuli Kihnu ja andis kontserdi. Saal oli rahvast täis, oli väga vahva, meil tekkis väga hea kontakt kohaliku rahvaga. Pärast, nagu ikka, oli tants ja siis ma tantsisin esimest korda tõeliselt ehtsaid Kihnu rahvatantse. Tol ajal tantsiti rahvamajas pärast eeskava "Kalamiest" ja muid Kihnu tantse nagu vanastigi, kahes suures ringis. Vanad naised olid kõik tantsupõrandal. Nendelt ma õppisingi õigesti Kihnu tantse tantsima. "Kalamiest" olin ma enne tantsinud kooli rahvatantsurühmas ja mulle tundus algul, et nad tantsivad kuidagi imelikult ja valesti, kuni ma lõpuks taipasin, et mina tantsisin seni valesti, balletikoolil põhineva liikumise ja hoiakute ja kõige muuga, mida ehtsas rahvatantsus ei ole. (lk 19)
    • Ingrid Rüütel, "Ingrid Rüütel. Sünniaasta 1935", rmt: "Muutudes endaks jääda. Valik meenutusi, artikleid, uurimusi" Tallinn: TEA Kirjastus, 2010Aga meelehärma sappi
kuhjub, korjub nagu lattu,
kus ei ole küüti, tappi,
sest et vabadus ja priius
kõnnib Kihnus, istub Hiius...

  • August Alle, "Une hüved", rmt: "August Alle. Väike Luuleraamat", 1964, lk 113


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel