Mine sisu juurde

Selfi

Allikas: Vikitsitaadid
Bill Nye, Barack Obama ja Neil deGrasse Tyson 2014. aastal selfitamas.

Selfi ehk endel on fotograafiline autoportree. Peamiselt kasutatakse seda terminit mobiiltelefoniga tehtud autoportreede kohta. Sageli on need grupiviisilised.

Proosa[muuda]

  • Lõpuks selgub, et meie noor pianist on innukas fotoamatöör. Seda tõendab terve rida huvitavaid võtteid Inglismaalt, kus muide on pildistatud Londoni kohal rippuvaid "õhuelevante", millega saab püüda vaenlase lennukeid. Kuid selgub ka tavaline fotoamatööride häda: pilte on, aga mitte enesest! Aga küllap siin on selle põhjuseks ka terake noore kunstniku isiklikust tagasihoidlikkusest.


  • Meie lapsed sirgusid suureks ainulaadsena näival ajal. Apple asus iPhone'i müüma 2007. aasta juunis, umbes neli kuud pärast seda, kui Barack teatas presidendiks kandideerimisest. Vähem kui kolme kuuga müüdi neid miljon. Enne Baracki teise ametiaja lõppu oli neid müüdud miljard. Tema oli esimene president uuel ajastul, mis tõi kaasa kõigi privaatsust puudutavate normide katkemise ja lammutamise - selfid, andmete häkkimise, snapchatid ja kardashianid. Meie tütred elasid selles sügavamalt sees kui meie, osalt seetõttu, et teismeliste elu valitseb sotsiaalmeedia, ja osalt seetõttu, et nende tavapärased toimetamised seadsid neid avalikkusega lähemasse kokkupuutesse kui meie omad. Kui Malia ja Sasha käisid pärast kooli või nädalavahetustel koos sõpradega mööda Washingtoni ringi, märkasid nad võõraid inimesi mobiiltelefone nende poole suunamas või võitlesid täiskasvanud meeste ja naistega, kes palusid - lausa nõudsid -, et nad saaksid selfit teha. "Te ju teate, et ma olen laps, kas pole nii?" küsis Malia vahel kellelegi ära öeldes. (lk 400)


  • Tõde on muidugi see, et kui inimesed oleksid tõesti nii õnnelikud, nagu nad internetis tunduvad, siis poleks nad nii kuradi palju aega internetis, sest ükski inimene, kellel on tõeliselt hea päev, ei pühenda sellest poolt iseenda pildistamisele.
    • Fredrik Backman, "Ärevil inimesed". Tõlkinud Kadi-Riin Haasma, Tallinn: Varrak, 2020, lk 53

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel

Vaata ka[muuda]