Søren Kierkegaard

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Soren Aabye Kierkegaard)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kierkegaard.jpg

Søren Aabye Kierkegaard (5. mai 1813 – 11. november 1855) oli taani filosoof ja kirjanik, keda peetakse eksistentsialismi üheks alusepanijaks.

Eesti keeles on tema teostest ilmunud "Kas inimesel on õigust lasta ennast tõe pähe maha lüüa" (tõlkinud Arvo Alas, Looming 1998, nr 1, lk 111–118), "Kartus ja värin; Meeliülendavad kõned" (tõlkinud Arvo Alas; Vagabund, Tallinn 1998), "Surmatõbi" (tõlkinud Jaan Pärnamäe; Ilmamaa, Tartu, 2006), "Võrgutaja päevaraamat" (tõlkinud Jaan Pärnamäe; Ilmamaa, Tartu, 2007), "Filosoofilised pudemed" (tõlkinud Jaan Pärnamäe; Ilmamaa, Tartu, 2008) ning "Ängi mõiste" (tõlkinud Jaan Pärnamäe; Ilmamaa, Tartu 2008).

  • Kristlikus mõttes peab nimelt kõik, kõik meelt ülendama. Sedasorti teaduslikkus, mis ei vii meeleülenduseni, on just seetõttu ebakristlik. (lk 13)
  • Murelikkus on suhe ellu, isiksuse tegelikkusesse, ja on niisiis kristlikus mõttes tõsidus; ükskõikse teadmise ülevus ei ole kristlikult mõistetult üldse pigem tõsine, vaid - kristlikus mõttes - pila ja alpus. Kuid tõsidus on jälle meeltülendav. (lk 14)
    • "Surmatõbi", tlk Jaan Pärnamäe

Välislingid[muuda]