Mine sisu juurde

Surmapatt

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Tean vaid seda, et vale süsteem sünnitab valet, moraalitus moraalitust. Riiklik süsteem, milles ei ole mingisugustki usku, mille tuum on vale, kus riigijuhid ajavad asju nii, et see, mis oli eile tõde, on täna lubamatu ja vastupidi, mis eile oli surmapatt, on täna teenekas tegu. Kuidas võib niisuguses atmosfääris sügava moraalse vaistu kasvatamine üldse kõne alla tulla. Kui niisugune ühiskond ragiseb, hakkab ta pooma.


  • "Minu arvates oleks okei, kui sa oleksid gei. Minu arvates oleks okei, kui sulle meeldiksid ainult kondised, lühikesed või friigid poisid. Minu arvates oleks isegi see okei, kui sind tõmbaksid ainult eriti vanad ja kortsus mehed veel rohkem kortsus peenistega. Okei pole olnud see, et võib-olla ei saa sa mitte kunagi tunda iha." Ta vajub tagasi voodile, naeratus näol.
"Iha on kõigist surmapattudest parim."
Naeran ja raputan pead. "Lubage vastu vaielda. Iha on nõme. Ma arvan, et sa oled kõik need aastad liialdanud. Mina olen endiselt apluse poolt." Selle peale võtan taskust šokolaaditüki ja pistan suhu.

Luule[muuda]

tean mõndagi surmapatust
et ennast ei tohi tappa
sa võta kui paratamatust
ja minu päevikut lappa

  • Juhan Viiding, "Haraldi kiri, kes tegi harakiri, Rahelile", rmt: Jüri Üdi ja Juhan Viiding. "Kogutud luuletused". Koostanud Hasso Krull. Tuum 1998, lk 67