Tartu rahu

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eesti delegatsiooni liikmed Tartu rahu sõlmimisel. Vasakult: Jaan Poska, kindral Jaan Soots, kolonel Victor Mutt. Taga väikese laua ääres allkirjastab lepingut Ants Piip.

Tartu rahuleping on 2. veebruaril 1920 Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel Tartus sõlmitud rahvusvaheline leping, millega lõpetati Vabadussõda, määrati Eesti idapiir ning Nõukogude Venemaa tunnustas Eesti Vabariigi iseseisvust.

  • Nõukogude Venemaa tegi palju järeleandmisi, millest peamine on vaidlusaluse territooriumi loovutamine, mis on asustatud segarahvastikuga — venelaste ja eestlastega. Kuid meie ei taha valada tööliste ja punaarmeelaste verd maatüki pärast, seda enam, et see järeleandmine ei ole tehtud igaveseks: Eestis on praegu kerenskiaadi ajajärk, töölised on juba hakanud aru saama oma [...] juhtide alatusest, kes röövisid paljaks ametiühingud ning tapsid 20 kommunisti, nad kukutavad varsti selle võimu ja loovad Nõukogude Eesti, kes sõlmib meiega uue rahulepingu.
    • Советская Россия сделала много уступок, главной из которых является уступка спорной территории, заселённой смешанным — русским и эстонским населением. Но мы не хотим проливать кровь рабочих и красноармейцев ради куска земли, тем более, что уступка эта делается не навеки: Эстония переживает период керенщины, рабочие начинают узнавать подлость своих учредиловских вождей, разграбивших профессиональные союзы и убивших 20 коммунистов, они скоро свергнут эту власть и создадут Советскую Эстонию, которая заключит с нами новый мир.
    • Vladimir Lenin Presnja rajooni tööliste ja punaarmeelaste koosolekul 24. jaanuaril 1920, Pravda 28. jaanuar 1920

Allikata tsitaadid[muuda]

  • Maitskem rahu, aga hoidkem alal ja kasvatagem oma sõjalist jõudu!
    • Jaan Poska, Eesti diplomaat ja Tartu rahu pealäbirääkija, Eesti Asutavas Kogus
Tartu vaim ja Tartu rahu
moodustavad kindla tahu
meie õilsast ajaloost.
Neid ei tohi võtta koost.

Välislepingud[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel
Commons-logo.svg
Commonsi pildid, videod, helifailid: