Vladimir Lenin

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Villane Lenin
Lenini tsitaat "Kirjaoskamatus riigis ei saa ehitada kommunistlikku ühiskonda" Moskva Suurel Teatril (u. 1930)

Vladimir Iljitš Lenin (sünnijärgne perekonnanimi Uljanov; vene keeles Владимир Ильич Ульянов (Ленин); 22. aprill (vkj 10. aprill) 1870 Simbirsk Venemaa keisririik – 21. jaanuar 1924 Gorki asula (tänapäeval Gorki Leninskije), Moskva oblast, NSV Liit) oli Venemaa bolševike juht, 1917. aasta Oktoobrirevolutsiooni läbiviija, Nõukogude Venemaa esimene valitsusjuht ja hiljem leninismiks nimetatud kommunistliku riigiõpetuse rajaja.


 • Anneksiooni ehk võõraste maade vallutamise all mõistab Nõukogude valitsus vastavalt demokraatia õigusteadvusele üldse ja töötavate klasside õigusteadvusele eriti igasugust väikese või nõrga rahva liitmist suure või tugeva riigi külge ilma selle rahva täpselt, selgesti ja vabatahtlikult avaldatud nõusolekuta ja soovita, sõltumata sellest, millal see vägivaldne liitmine toime on pandud, sõltumata ka sellest, kuivõrd arenenud või mahajäänud on on vägivaldselt liidetav või vägivaldselt antud riigi piirides peetav rahvus.
  • V. I. Lenin. "Teosed", 26. kd, lk 222
 • Tark idealism on targale materialismile lähemal kui rumal materialism.
  • V. I. Lenin. "Teosed", 38. kd, "Filosoofilised vihikud" Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus, 1964, "Hegeli raamatu "Loengud filosoofia ajaloost" konspekt", lk 267
 • Ajaloos ei ole ükski klass pääsenud võimule, kui ta ei ole esile tõstnud oma poliitilisi juhte, oma eesrindlikke esindajaid, kes oleksid suutelised liikumist organiseerima ja juhtima.
  • V. I. Lenin. "Teosed", 4. kd, lk 330-331
 • Me pole utopistid. Me teame, et iga musta töö tegija ning iga köögitüdruk ei ole võimeline praegu kohe hakkama riiki juhtima. Selles oleme me kadettide ning Breškovskaja ning Tsereteliga ühel meelel. Kuid me eristume neist kodanikest sellega, et nõuame taolise eelarvamuse kaotamist nagu oleksid riiki võimelised juhtima ning igapäevast juhtimistööd tegema üksnes rikkad või rikastest peredest pärit ametnikud. Me nõuame, et riigi juhtimist õpetataks kõigile teadlikele töölistele ja sõduritele ning et sellega alustataks koheselt — ehk siis sellesse õppesse tuleb koheselt kaasata kõik töötegijad, kõik kehvikud.
  • Мы не утописты. Мы знаем, что любой чернорабочий и любая кухарка не способны сейчас же вступить в управление государством. В этом мы согласны и с кадетами, и с Брешковской, и с Церетели. Но мы отличаемся от этих граждан тем, что требуем немедленного разрыва с тем предрассудком, будто управлять государством, нести будничную, ежедневную работу управления в состоянии только богатые или из богатых семей взятые чиновники. Мы требуем, чтобы обучение делу государственного управления велось сознательными рабочими и солдатами и чтобы начато было оно немедленно, т. е. к обучению этому немедленно начали привлекать всех трудящихся, всю бедноту.
  • "Kas bolševikud suudavad hoida riigivõimu?" ("Удержат ли большевики государственную власть?" (1. oktoober 1917), ПСС, 5. trükk, kd 34, lk 315)
 • Kui Venemaad ei viida üle teisele, varasemast kõrgemale tehnoloogiale, ei saa rääkida rahvamajanduse taastamisest ja kommunismist. Kommunism on nõukogude võim pluss kogu maa elektrifitseerimine, sest ilma elektrifitseerimiseta pole võimalik tööstust arendada.
  • Если не перевести Россию на иную технику, более высокую, чем прежде, не может быть речи о восстановлении народного хозяйства и о коммунизме. Коммунизм есть Советская власть плюс электрификация всей страны, ибо без электрификации поднять промышленность невозможно.
  • Kogutud teosed, 42. köide, lk 30

Kaheldav autorsus[muuda]

Allikata tsitaadid[muuda]

 • Õppida, õppida, õppida, õppida kommunismi!
 • Raamatuteta on raske.

Lenini kohta[muuda]

Viited[muuda]

 1. ANDRES KAHAR: Ärgem olgem "kasulikud idioodid" - Eesti Päevaleht, 5. september 2008

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel