Vaatlus
Ilme
(Ümber suunatud leheküljelt Vaatlemine)

Proosa
[muuda]- Mõtlemine on huvitavam kui teadmine, aga mitte huvitavam kui vaatlemine. (lk 55)
- Nähtus ei ole vaatlejast lahutatud, pigemini on ta viimase individuaalsusega läbi põimunud. (lk 56)
- Johann Wolfgang Goethe, "Aforisme", tlk Mati Hint, LR 33/1974
- Kire võimuses ei tee me mitte valesid vaatlusi, vaid valesid järeldusi neist. (lk 20)
- Me oleme innukamad jälgima ja huviga vaatlema võõraid inimesi kui argiseid ja lähedasi. (lk 27)
- Jean Paul, "Tähelepanekuid meie, narride inimeste kohta. Valik aforisme", tlk Krista Räni, LR 36/2004
- Tavaline inimene, see vabrikutoode, missuguseid loodus iga päev tuhandete viisi loob, ei ole, nagu öeldud, igas suhtes täiesti huvituks vaatluseks, tõeliseks kontemplatsiooniks võimeline, vähemalt mitte püsivalt: ta suudab pöörata oma tähelepanu asjadele vaid niivõrd, kuivõrd need on mingisuguseski, olgu või väga kaudses seoses tema tahtega. Kuna selline tähelepanu nõuab alati vaid suhete tunnetamist, milleks asja abstraktne mõiste on täiesti piisav ja enamasti sobivamgi, siis ei jää tavaline inimene kauaks palja kaemuse juurde pidama ega naeluta pikalt pilku ühe eseme külge, vaid otsib iga kord, kui talle midagi ette satub, võimalikult kiiresti, nagu laisk otsib tooli, välja mõiste, mille alla asi viia, ja siis ei huvita see teda enam. Sellepärast saabki ta kõigega nii ruttu ühele poole — kunstiteostega, kauniste loodusesemetega ja elu vaatlemisega kõigis selle õigupoolest alati tähendusrikastes stseenides. Ta ei jää seisatama: oma tee elus on ainus, mida ta otsib, parimal juhul ka kõik, millest võib ehk kord saada tema tee — ühesõnaga, ta teeb sõna kõige avaramas mõttes topograafilisi märkmeid, kuid elu enda kui niisuguse vaatlemisele ta aega kaotama ei hakka.
- Arthur Schopenhauer, "Maailm kui tahe ja kujutlus", I kd, tlk Toomas Rosin, Ilmamaa, 2018, lk 298
- Lansquenet' rahvas on õppinud silmsideta vaatlemise kunsti. Ma tunnen nende pilku nagu hingeõhku oma kuklal, kummalisel kombel pole see vaenulik, kuid külm sellegipoolest. Me oleme neile vaatamisväärsus, osa karnevalist, võõra maa hõng.
- Joanne Harris, "Chocolat", tlk Jaanus Õunpuu, 1999, lk 9
Luule
[muuda]- J. W. Goethe, "Koopaorav" ("Ich komme schon durch manche Land'", 1789), tuntud lauluna Ludwig van Beethoveni viisil; rmt: J. W. Goethe, "Nõmmeroosike", 2021, lk 369, tõlge anonüümne (1957/1999)