Andres Varik

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Andres Varik (sündinud 7. aprillil 1952) on Eesti endine poliitik.

Arvamused[muuda]

 • Praeguses duellis on meil nööpnõel ja teisel pool pikk oda.
  • Äripäev, 19. juuli 1995
 • Paraku ei saa mööda vaadata loo peasüüdlastest, kes kuusseitse aastat tagasi peibutasid rahvast Vabadussõja ja vabakaubanduse kõlalise samasusega ning ülistasid poliitikat, mis andis võimaluse üksikutel huvigruppidel maarahva arvel rikastuda.
 • Siiski tuleb küsida, miks oli tol ajal vajadus luua keskühistute kõrvale nn sundkartellid, mis lahendasid riigi tasandil hinna- ja turustusküsimusi? Pole raske mõista, et seda tehti keskühistute puuduliku tegevuse korvamiseks. Probleemid tekkisid kõlvatust ja ebatervest konkurentsist riigi tasandil. Tolleaegse Euroopa mitmes riigis (näiteks Suurbritannias ja Norras) täitsid riigi tasandil samalaadset rolli talunike ja ühistute esindajaist moodustatud turustusnõukogud, kellele olid seadusega antud volitused hinna- ja turustusküsimuste lahendamiseks. Ühise turu- ja põllumajanduspoliitika rakendamise tulemusena loodi majanduslik keskkond, mille juures turustusnõukogud on kaotanud oma tähtsuse. Eelnimetatud süsteemid toimisid olukorras, kus turule juurdepääs oli reguleeritud tasakaalustava kaitse tasemel. Need, kes iseseisvumise esimestel aastatel tegid poliitilist reklaami Eesti oma teest ja uutest ideedest, peavad tunnistama, et uue pähe pakutud põllumajanduse vaba turg on ammu järele proovitud ning see on väike- ja keskmistele farmeritele alati lõppenud majandusliku katastroofiga. Enam pole võimalik väiketalunikku veenda selles, et vabaturg on talle õnnistust toonud. Nüüd on võimalik luua näivust maasaadikute oletatavast soovimatusest.
  • Andres Varik: "Kas tagasi käsumajandusse?" Eesti Päevaleht, nr. 271, 18. oktoober 1998

Tema kohta[muuda]

 • See oleks umbes sama hea kui panna vampiir verepanga valvuriks. Põllumajandusminister Varik on oma tegevuses kaitsnud endisaegsete suurmajandite huve ning vähemalt seni on Riigikogu enamus lükanud tagasi kõik katsed toetada Eestis ka talumajapidamisi ning neil tuginevat ühistegevust. Seejuures pole tõsist tööd tegevad talunikud nõudnud erinevalt endaga mitte hakkama saavatest ühismajandite järglastest Eesti riigilt mingeid tolle ega muid eeliseid.
  • Riigikogu liige Mart Laar põllumajanduse 100—miljonilise toetuseraha andmisest põllumajandusminister Andres Variku käsutusse 16. oktoober 1997. [1]

Viited[muuda]

 1. Mart Laar: "Kolhoosidelt raha koolidele." Postimees, 16. oktoober 1997

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel