Mine sisu juurde

Carl von Linné

Allikas: Vikitsitaadid
Carl von Linné, Alexander Roslini maal, 1775
Carl von Linné autogramm

Carl von Linné (ladina keeles Carolus Linnaeus; 23. mai 1707 Råshult, Kronobergi lään – 10. jaanuar 1778 Uppsala) oli rootsi loodusteadlane ja arst, nüüdisaegse elusorganismide süstemaatika ja taksonoomia rajaja.


  • ...need, kes iga päev oma puskarikest timmivad, elavad küll kauem, aga neil on vilets vanaduspõli ihuliikmete värisedes ja meelte nõtrudes, mis iga tund korratusse satuvad ja teenistust üles ütelda tahavad, kui neid ei turgutata hommikunapsi, ennelõunase napsi, söögiisunapsi, lauanapsi, pärastlõunase napsi, õhtunapsi ja unerüüpega. Sest säherduse alkohoolse kraami ja meie pingul närvidega on peaaegu samad lood nagu vihma ja laevataglasega. Taglas on pingul ja vihma käes läheb veelgi pingumale, vaata et rebenebki, aga niipea kui niiskus on ära kuivanud, jääb ta hoopis lõdvemale kui enne vihma, nii et mastid ja raad vanguvad ja kõiguvad, kuni tuleb uus vihmahoog, mis ta jälle pingule tõmbab. Seepärast on ka õnnetu viinajoodik hommikul voodist välja pugedes tujust ära, väriseb, ta meel on raske ja kõik ta liikmed valutavad, nii et ta vaevalt võib klaasi suu juurde tõsta, ilma märjukest maha loksutamata. Aga niipea kui ta on paar napsi hinge alla pannud, kui ta keretaglas on pingule tõmmatud, saab ta peaaegu et reipaks, mõte töötab, meel on lõbus, ta on omal viisil värskegi, kuni see vedelik on haihtunud, nii et ta peab jälle sirutama käe oma imerohu või südamekosutuse järele, et ta aeg sel kombel edasi veniks.
    • Carl Linné, cit. via Mati Sirkel, "Hakatuseks", rmt: Carl Michael Bellman, "Fredmani epistlid ja laulud", tlk M. Sirkel ja Ott Arder, Kunst, 1993, lk 9-10

Systema naturae (1735-1766)[muuda]

  • Roomajad on eemaletõukavad, kuna neil on külm keha, kahvatu värvus, kõhreline luustik, rüve nahk, raevukas välimus, arvestav pilk, vastik lõhn, kalk hääl, räpane eluase ja nad on mürgised, millest võib järeldada, et Looja pole eriti vaeva näinud, kui ta enamiku neist lõi.
    • Tsitaadi eestindus: Michael Crichton, "Sauruste park"; inglise keelest tõlkinud Urmas Rattus, Tallinn: Kupar, 1994, ISBN 9985610253
    • Originaal ladina keeles: AMPHIBIA, pleraque horrent Corpore frigido, Colore lurido, Sceleto cartilagineo, [hiljem lisatud: Vita tenaci,] Cute fœda [hiljem lisatud: nuda], Facie torva, Obtutu meditabundo, Odore tetro, Sono rauco, Loco squalido, Veneno horrendo; non itaque in horum numerum sese jactavit eorum Auctor.
    • Systema naturae per regna tria naturae. Editio decima, reformata. Stockholm 1758. lk 194 archive.org. Editio duodecima, reformata. Stockholm 1766. lk 347 books.google)
Vikipeedias leidub artikkel