Mine sisu juurde

Edward Gibbon

Allikas: Vikitsitaadid
Edward Gibboni portree, maalinud Joshua Reynolds.

Edward Gibbon (8. mai 1737 Putney, Surrey, Inglismaa – 16. jaanuar 1794 London, Inglismaa) oli inglise ajaloolane, keda tuntakse põhiliselt raamatu "Rooma impeeriumi allakäigu ja languse ajalugu" järgi ("The History of the Decline and Fall of the Roman Empire"), mis ilmus kuues köites aastatel 1776–1788. Tõuke oma peateose kirjutamiseks sai ta aastal 1764 Roomas. Eesti keeles ilmus selle kaheköiteline versioon 2016. aastal (Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus, tõlkinud Triinu Pakk).

  • Antoninuse valitsusaega iseloomustab haruldane eelis - materjalide erakordne nappus ajaloo jaoks, mis pole tõepoolest kuigivõrd enamat kui inimkonna kuritegude, rumaluste ja õnnetuste loetelu.
    • "Rooma impeeriumi allakäigu ja languse ajalugu", 1776, 1. kd, III ptk "Rooma impeeriumi rajamisest Antoninuste ajajärgul"
  • Armastajana ohkasin, pojana kuuletusin.
    • Abieluplaanide kohta, mille isa keelas, autobiograafias

Tema kohta[muuda]

  • "Ahv," ütles ta ootamatult. Arvasin, et ta on rohkem purjus kui alguses paistis, aga sain kohe seletuse, miks ta selle solvava sõna oli öelnud ja et see sugugi polnud mõeldud minule. "Mul on ahvi nimi, ja kuna teie nime on võimatu välja öelda, jätame üldse nimed kõrvale. Oleme kaks nimetut inimest linnas, mis on ainult nimi."
  • "Et see on suur töö ja nõuab palju aega, seda ma tean. Sest ma ei mõtle kirjutada mingit filosoofilist targutust. Pean kokku otsima ja läbi lugema kõik, mis on varem kirjutatud. Ma mõtlen kroonikaid ja muud sellesarnast. Kõik peab põhjenema faktidele ja ainult faktidele."
Vikipeedias leidub artikkel