Mine sisu juurde

Georges-Louis Leclerc de Buffon

Allikas: Vikitsitaadid
Georges-Louis Leclerc, krahv de Buffon, kunstnik François-Hubert Drouais' maalitud portreel (1753).

Georges-Louis Leclerc de Buffon (7. september 1707, Montbard, Burgundia, Prantsusmaa – 16. aprill 1788, Pariis, Prantsusmaa) oli prantsuse loodusteadlane.

  • Stiil ongi inimene.
  • Prantsuse keeles: Le style c'est l'homme.
    • Kolleegidele peetud kõnes Prantsuse Akadeemia liikmeks valimise puhul, 25. augustil 1753. (Œuvres Completes, 1778; Histoire Naturelle, 1769: Discours sur Style).
  • Inimene üksi tarvitab rohkem liha kui kõik teised loomad kokku suudavad ära õgida, seepärast on just tema suurim hävitaja, ja see tuleneb pigem harjumusest kui vajadusest. Selle asemel, et kasutada mõõdukalt seda, millega teda on õnnistatud, selle asemel, et jagada seda võrdselt, selle asemel, et kasvatada neid samavõrd kui ta hävitab, leiab rikas kogu oma hiilguse sellest, et sööb ühe päevaga oma laua ääres hulga, millega võiks pidada üleval paljusid perekondi. Ta kuritarvitab ühtviisi loomi ja oma liigikaaslasi, kellest mõned jäävad nälga ja viletsusse, töötades üksnes tema mõõdutu isu ja veelgi rahuldamatuma edevuse rahuldamiseks, ning hävitades teisi puuduse läbi, hävitab ta iseennast ülekülluses. Sellele vaatamata võiks inimene, nii nagu mõned teisedki loomad, elada aiaviljadest.

Välislingid[muuda]