Mine sisu juurde

Ilja Ehrenburg

Allikas: Vikitsitaadid
Ilja Ehrenburg 1925. aastal

Ilja Grigorjevitš Ehrenburg (Илья Григорьевич Эренбург; 14. (26.) jaanuar 1891 Kiiev – 31. august 1967 Moskva) oli Nõukogude kirjanik, ajakirjanik, revolutsionäär, sõjakorrespondent ja ühiskonnategelane.

Ehrenburgile omistatud[muuda]

  • Sakslaste puhul pole mitte midagi, mis oleks süütu, ei elavate ega veel sündimata sakslaste puhul! Täitke seltsimees Stalini juhtnööre ning tampige fašistlik elajas oma koopas igavesti põrmuks! Murdke jõuga saksa naiste rassiuhkus! Nad on teie seaduslik sõjasaak! Tapke, vaprad, võidukad punaarmeelased!
    • Ilja Ehrenburg, cit. via: Peeter Kaasik, "Nõukogude Liidu sõjavangipoliitika Teise maailmasõja ajal ja sõjajärgsetel aastatel: sõjavangide kinnipidamissüsteem Eesti näitel ja hinnang sõjavangide kohtlemisele rahvusvahelise õiguse järgi", 2012, lk 31


Tema kohta[muuda]

  • Siis, paar päeva enne püha ilmus "Pravdas" pikk artikkel, autoriks Ilja Ehrenburg, tuntud Nõukogude ajakirjanik ja apologeet, kes oli ise juut. Kui poleks olnud Stalinit, siis ei oleks mingit juudi riiki, kirjutas Ehrenburg truualamlikult. "Ometi ei tohi olla mingit kaksipidi arusaamist," selgitas ta edasi. "Iisraeli riigil ei ole mitte midagi tegemist juutidega Nõukogude Liidus, kus ei ole juudiprobleemi, ja seepärast ei ole siinsetel juutidel mitte mingit vajadust Iisraeli järele. See on juutide jaoks kapitalistlikes maades, kus õilmitseb antisemitism. Ning igal juhul ei ole olemas säärast ühendust kui juudi rahvas. See on niisama naeruväärne kui väita, et ühe rahva liikmed on kõik, kellel on punased juuksed ja mingi kindel ninakuju." Mitte ainult mina, vaid ka Moskva juudid lugesid seda artiklit. Ja kuna nad olid harjunud lugema ridade vahelt, siis mõistsid nad, nii nagu minagi, milles on asi, ja teadsid, et see oli neile hoiatus meist eemale hoida!
    • Golda Meir, "Minu elu". Tõlkinud Hillar Tali. Olion, 2002. lk 253-254

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel