Mine sisu juurde

Kamin

Allikas: Vikitsitaadid
Delphin Enjolras (1865-1945), "Kamina ees", s.d.
Björn Ahlgrensson, "Õhtukuma" (1903)

Proosa[muuda]

  • Ühes kardinalipalee ruumis, mida me juba tunneme, paberite ja raamatutega koormatud kullatud nurkadega laua taga istus keegi mees, toetades pead kätele. Tema selja taga hõõgus tohutu kamin, kus leegitsevad tukid pudenesid süteks laiale kullatud kaminavõrele. Küdev kamin heitis tagantpoolt valgust unistaja suurepärasele rüüle, mida eestpoolt valgustas põlevate küünaldega kandelaaber.


  • Mamma istus oma kiiktoolis, õmmeldes laual seisva lambi tule valguses. Lamp oli ere ja hiilgav. Koos petrooleumiga oli klaaskausi põhja asetatud veidi soola, et hoida petrooleumi plahvatamast. Samasse olid pistetud mõned punase flanellriide ribad, et lamp kenam välja näeks. See oli ilus.
Laura armastas silmitseda lambi puhast ja sätendavat klaaskuplit, kollast ühtlaselt põlevat leeki ja klaaskaussi heleda petrooleumiga, mis oli flanellitükkidest värvunud punaseks. Talle meeldis jälgida ka võbelevat ja pidevalt muutuvat kaminatuld, mis hõõgus kollaselt ja punaselt ning sädeles puuhalgude lähedal rohekalt; kuldsete ja sügavpunaste süte kohal hõljus kerge sina.


  • Sel õhtul tegime me lusikakooke ja istusime kamina ees. Elsie'l oli vana kamin, mille kivide peale olid maalitud kuulsate meeste ja Florence Nightingale'i pildid. Seal olid lord Robert Clive ja Palmerston ja Sir Isaac Newton, kelle lõug oli sellest kohast ära kärsanud, kust tuli liiga kõrgelt käis. Elsie näitas mulle oma pühasid täringuid, mis ta neljakümne aasta eest Mekast oli ostnud. Ta hoidis neid varaste eest kaminasimsi taga karbi sees.


  • "Ma ei suuda end iial saksa tubades päriselt sisse seada," ütles preili Nibsmith, lennutas kingakobakad jalast ja toetas jalad vastu pere elutoa hunnitut portselanahju. "Neil puudub fookus. Kas saad aru, mida ma silmas pean? Focus, ladinakeelse sõna otseses tähenduses. Puudub kolle. Ma tunnen puudust lahtisest tulest. See elustab tuba nagu koer. Saksa ahjud on ilusad ja kindlasti on nad praktilised. See tuba on soojem kui siis, kui siin oleks kamin, aga kust otsida toa keskpunkti? Kus seista, kui on vaja arvamust avaldada? Kus tagumikku soojendada?"
Vikipeedias leidub artikkel