Kertu Saks

Allikas: Vikitsitaadid
Kertu Saks, 2021.

Kertu Saks (sünninimi Kertu Kilvet; sündinud 6. mail 1971) on eesti ajakirjandusteadlane ja teaduse populariseerija, 2021. aastast Eesti Rahva Muuseumi direktor.

Artiklid[muuda]

  • Keegi meist ei tahtnud, et maailm hakkaks nii kiiresti muutuma kui see nüüd Ukraina sõja tõttu on toimumas. Me ei tahtnud ju tegelikult ka neid muutusi, mis tulid meie õuele Covid-19 kriisiga. Täna on aga reaalsuseks nii Covid, sõda kui ka energia- ja kliimakriis.
  • Küll aga on muuseumis teadmised sellest, kuidas on aastasadade vältel hakkama saadud sarnaselt rasketes või oluliselt raskematelgi aegadel. Eesti Rahva Muuseum näitab oma näitustel esemete kaudu ajarajal, millal olid kõige keerulisemad ajad ning kuidas siis kestma jäädi, kuidas loodi kodu- ja turvatunnet.
  • ERMi püsinäitusel "Kohtumised" näeb Eesti esimest sinimustvalget lippu aastast 1884, mis II maailmasõja järgse nõukogude okupatsiooni eest selliselt peideti, et tehti lausa petukoopia, mille vallutajad leidsid ja hävitasid arvates, et töö on tehtud.
  • Need, kes jutustasid, kestsid.
  • Näeme täna muuseumis, kuidas huvi külastada just meie lugudest koosnevaid näitusi kiiresti kasvab. See sai alguse kohe Ukraina sõja esimesel päeval, 24. veebruaril 2022, kui ERM oli lahti. Me ei julgenud eriti palju külastajaid loota, sest päev oli kurb ja mõtlik, aga inimesi tuli peredega tuhandete kaupa. Meie ülisuur muuseumihoone oli pungil rahvast täis. See tundus peredele hea koht, kus sõja puhkedes olla. Kindlasti oli üheks põhjuseks koos olemise soov, mis laulupidudel meid ühendab, aga see on siiski ka miski, mille järele just ERM-i tuldi. Ja inimeste tulv on jätkunud. Me saame oma lugudega pakkuda praegu kinnitust ja vajadusel ka lohutust ning teadmist hakkama saamisest.
  • Teinegi muuseumide roll on täna tähtsustumas ja see on kultuurilise integratsiooni pakkuja roll. Muuseumid on alates sõja algusest hoidnud uksi Ukraina põgenikele tasuta avatud. ERMis on neid käinud juba sadu ja äsja alustasime ka esimese kultuurikursusega just neile, et pikema kursuse vältel tutvustada Eesti kultuuri ja ajalugu.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel