Mine sisu juurde

Mart Raud

Allikas: Vikitsitaadid

Mart Raud (kodanikunimega Martin Raud; 14. september 1903 Paistu kihelkond, Viljandimaa – 6. juuli 1980 Tallinn) oli eesti luuletaja ning proosa- ja näitekirjanik.

Intervjuud[muuda]

  • Üldse on meie maaelu käsitlev romaan vahepeal maaeluga kontakti kaotanud. Praeguses ilukirjanduses puudub täiesti pilt meie tänapäeva maaelust.
  • Meil kaevatakse, et Vabadussõjast ei saa kirjutada romaani, kuna puudub nõutav vahemaa. Nõutav vahemaa puudub ka kogu elust, sest elu ei ole veel valmis. Meie igapäevase maaelu stabiilseks kujunematus ei lase autoreil sinna süveneda. Õnnelikumad on muidugi need autorid, kes on osanud oma materjaliks valida kindla ilmega elu, olgu see siis Mälgu rannajutud kindlakskujunenud rannaelu taustal, Gailiti "Karge meri" igavestest traditsioonidest kinnihoidval Ruhnul või Tammsaare "Tõe ja õiguse" omaaegses maaelu miljöös, kus aine autori silma all enam ei kõikunud, vaid elu oli küps ja valmis ning selle najal võis autor luua oma kunstiteose.
  • Aine ei määra ju raamatu väärtust. Mälk näiteks võib kahtlemata oma rannaelu tundmisega meie kirjandust rikastada, kuid ei saa öelda, et Tammsaare millegi pärast peaks selle ees kahvatuks lööma. Oluline on ikka, et igas lauses öeldakse rohkem kui teatakse. Kirjanduslik teos minu arvates peaks sündima autori sisemuses - võib-olla et see mõne teise juures on vastavalt tema temperamendile teisiti.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel