Mine sisu juurde

Herman Melville

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Melville)
Herman Melville 1873. aastal. Joseph Oriel Eatoni maal

Herman Melville (1. august 1819 – 28. september 1891) oli Ameerika Ühendriikide kirjanik, tuntud eelkõige romaani "Moby Dick" autorina.

Tsitaadid Eesti Raamatu 1974. aasta väljaandest, tõlkinud Juhan Lohk ja Ülo Poots.

  • Kõigis suursugustes asjades on omajagu melanhooliat. (lk 95)
  • Ma ei luba midagi täiuslikku, sest iga asi, mis eeldatakse täiuslik olevat, peab juba samal põhjusel tingimata puudulik olema. (lk 160)
  • Pean nüüd oma tsetoloogilise süsteemi jätma seisma niisama lõpetamatult nagu Kölni suure katedraali, mille pooliku torni otsas seisab ikka veel kraana. Esimesed arhitektid viivad ainult väikesed hooned katuse alla, tõeliselt suurejooneliste ehituste lõpuleviimine jääb tulevastele põlvedele. Hoidku jumal mind midagi lõpetamast. Terve see raamat on ainult visand, ei, ainult visandi visand. Oo Aeg, Jaks, Raha ja Kannatlik Meel! (lk 172)
  • Selles veidras ja segases asjanduses, mida nimetame eluks, tuleb ette kummalisi silmapilke ja olukordi, kus inimene tervet maailma peab üheksainsaks halvaks naljaks, mille mõtet ta küll vaid uduselt taipab, kuid on kindel, et seda ei tehta kellegi muu kui tema arvel. (lk 258)
  • Tüvest kasvavad oksad, okstest raad; nii kasvavad produktiivse teema puhul peatükid. (lk 323)
  • Kahelda kõigis maistes asjades ja intuitiivselt tunnetada mõningaid taevasi asju - see kombinatsioon ei sigita ei uskujaid ega uskmatuid, kuid õpetab inimesi mõlemasse ühtviisi suhtuma. (lk 407)
  • Jõulise raamatu kirjutamiseks valige jõuline teema. Ühtki suurt ja jäädavat raamatut pole ealeski võimalik kirjutada kirbust, kuigi pole puudus ka neist, kes seda on üritanud. (lk 491)


Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel