Visand

Allikas: Vikitsitaadid
Pauline Palmer (1867-1938), "Skitsiklubi, Provincetown", s.d.

Proosa[muuda]

  • Pean nüüd oma tsetoloogilise süsteemi jätma seisma niisama lõpetamatult nagu Kölni suure katedraali, mille pooliku torni otsas seisab ikka veel kraana. Esimesed arhitektid viivad ainult väikesed hooned katuse alla, tõeliselt suurejooneliste ehituste lõpuleviimine jääb tulevastele põlvedele. Hoidku jumal mind midagi lõpetamast. Terve see raamat on ainult visand, ei, ainult visandi visand. Oo Aeg, Jaks, Raha ja Kannatlik Meel!


  • Visand räägib meile teinekord valmis kunstiteose kohta rohkemgi, kuna teeb meist kaasautori.


  • Ma usun üha enam, et me ei peaks head Issandat süüdistama selle maailma eest, sest see on lihtsalt tema ebaõnnestunud visand. [...] See maailm on ilmselgelt kiirustades kokku keeratud ühel neist halbadest hetkedest, mil looja enam ei teadnud, mida ta teeb, kui ta oli kaotanud oma pea. [...] Üksnes meistrid võivad teha seda sorti apsakaid, mis on parimaks lohutuseks meile, sest võime loota, et ta sellesama loova käega oma vigu ka silub.
  • Je crois de plus en plus qu’il ne faut pas juger le bon Dieu sur ce monde ci car c’est une étude de lui qui est mal venue. [...] Ce monde ci est évidemment baclé à la hâte dans un de ces mauvais moments où l’auteur ne savait plus ce qu’il faisait, où il n’avait plus la tête à lui. [...] Il n’y a que les maîtres pour se tromper ainsi, voila peutêtre la meilleure consolation vu que dès lors on est en droit d’espérer voir prendre sa revanche par la même main creatrice.

Luule[muuda]

Maas skitsid kiskja rahutust kontuurist,
pilk purjus lainetava laka toonist,
ma segan värve, teades, et sest puurist
ei vii ma ise välja ühtki joonist.

Vikipeedias leidub artikkel