Puudulikkus

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Ma ei luba midagi täiuslikku, sest iga asi, mis eeldatakse täiuslik olevat, peab juba samal põhjusel tingimata puudulik olema.


  • Niisiis peab kirjanik, keda on liigutanud Kensingtoni aias nähtud esimene krookus, enne kui ta sule paberile paneb, võistlejate jõugust välja valima endale kõige sobivama tellija. Ei maksa öelda: "Saatke nad kõik laiali, mõelge ainult oma krookusele", sest kirjutamine on kommunikatsioonivahend, ja enne teistega jagamist on krookus lihtsalt puudulik. (lk 29)


  • Aga ma ütlen teile, mida me küll teha saame, kui ta meile viimaks oma meistritüki on ette pannud. Me saame teha, mida me teemegi - kui me arukad mehed oleme: me tuleme asjalikult kokku. Me vaatame tema meistritüki hoolega järele. Me vaeme kõik selle vigadused ja tugevused üle. Ja leiame kokkuvõttes (meie kui asjatundjad!), et vigadusi on tugevustest siiski rohkem. Paraku. Ja et sellepärast on tema meistritükk kõlbmatu.
Ma kuulen, te küsite imeks pannes, et kuidas me selle küll saame kõlbmatuks kuulutada, kui tema ometi nii suur kunstnik on?! Ametivennad - ma pean ütlema: teie hulgas on tõesti nõrgausulisi! Issand Jumal ise lõi inimese - ja ometi on inimene nõnda puudulik ja nõnda täis kuratlikke vigu, et ta ligidalt vaadates mitte kuskile ei kõlba, muidu kui Issanda enese lunastava armu läbi, teadagi. Ja nüüd arvate teie, et seesinane isand Zittoz võib meile meistritüki ette panna, mis on täiuslikum kui Issanda enese meistritükk... Ametivennad, ärge ajage mind naerma!
  • Jaan Kross, "Neli monoloogi Püha Jüri asjus", rmt: "Klio silma all", 1972, lk 30