Mine sisu juurde

Soosing

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]


  • [Nikolai II kohta] Teadsin inimesi, kes väljusid tema kabinetist, tundes end nagu seitsmendas taevas; igaühele neist näis, et kõikidest saja kaheksakümnest miljonist alamast on just tema see lemmikalam. Seda juhtus nendega, keda ta vähe tundis, kellega kohtus harva, nendega, kellega ta ei pidanud asju ajama. Seejuures oli loomulik, et madalamad ametimehed said suurema soosingu osaliseks kui kõrgemad; keiserlik soosing oli pöördvõrdeline ametialase vastutusega. Pöördvõrdeline oli ka soosingu kestus: madalamad ametnikud elasid kuni pensionini, muutudes igapäevase elu-olu tarvilikeks atribuutideks, samal ajal kui kõrgemal käis see, mida Puriškevitš nimetas karusselliks.
Keisri soosingus puudus igasugune reaalsus, see haihtus nagu suits, ja seda kergemini, mida kuumem ta alguses oli tundunud. Kuropatkin võttis selle kohta käibele jubeda, õudse väljendi - "usalduse mesinädalad".


  • Kui tahad võita teise soosingut, kiida teda. Kui see ei aita, laida ta naabreid ja võistlejaid. Kui ka see jääb tulemusteta, põhja ta sõpru - millalgi peab kindlus langema.