Mine sisu juurde

Vahend

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Vagadus ei ole eesmärk, vaid vahend, et puhtaima meelerahu kaudu jõuda kõrgeima kultuurini.
Seepärast võib märgata, et need, kes vagaduse sihiks ja eesmärgiks seavad, muutuvad enamasti silmakirjatsevateks. (lk 13)


  • Tegelikult ei tohiks füüsilist armastust käsitleda ei absoluutse sihi ega pelga vahendina: ta ei suuda end ise õigustada ega ka väljapoolt õigustust leida. See tähendab, et füüsiline armastus peaks mängima igas inimelus episoodilist ja iseseisvat rolli. Eelkõige peaks see olema vaba. (Abielu, lk 303)
  • Ümmardajast naise saatuse teeb tänamatuks tööjaotus, mis ta tervenisti üldisusse ja ebaolulisusse on määranud; eluase ja toidupoolis on küll eluks tarvilikud, ent ei anna elule mõtet: perenaise vahetud sihid on pelgad vahendid, mitte tõelised eesmärgid. (Abielu, lk 312)
  • Pereema elab kasulikkuse tasandil, ta hindab end vaid siis, kui ta saab olla oma lähedastele kasulik. Kuid ükski inimolend ei saa rahulduda ebaolulise rolliga. Ta muudab otsekohe vahendid eesmärkideks (nagu seda võib täheldada poliitikutegi puhul) ja vahendi väärtus muutub tema silmis absoluutseks väärtuseks. Nii valitseb pereema taevas kasu, see on kõrgemal kui tõde, ilu ja vabadus; sellest seisukohast vaatleb ta kogu universumit ja võtab omaks Aristotelese kuldse kesktee ja keskpärasuse moraali. Kuidas võiks temas siis olla julgust, innukust, erapooletust ja suurust. Need omadused võivad esile kerkida ainult vabas indiviidis, kelle ees tulevik on avatud. (Naise olukord ja loomus, lk 420)


  • Minu meelest on erinevus vale ja väljamõeldud loo vahel selles, et lugu kasutab ära tõe väliseid tunnusmärke ja vormi nii kuulaja kui rääkija huvides. Lugu ise ei taotle ei kasu ega kahju. Aga vale on kasusaamise või pääsemise vahend. (lk 94)
  • Meil ei tule enamvähem miski ilma ühist raha alla panemata toime, puhtalt meie suuruse, täpsemalt siis väiksuse tõttu, see on see nn eestlaste traagika, nagu öeldi kultusfilmis. Meil ei sõidaks ilma toetuseta rongid, bussid, laevad ega lennukid. Ja need on ju ometi taristu, need on vahendid eesmärgi saavutamiseks. Eesmärk, meenutan, on põhiseaduse preambulis kaunis täpselt sõnastatud. Eesti Vabariigi eksisteerimise peamine eesmärk on eesti keele ja kultuuri säilimine ja areng ka tulevikus. Saja-aastane vabariik ei ole olemas selleks, et rööpaid mööda saaksid ringi sõita rongid või lainetel loksuda kaubaautosid täis laevad. Need on kõik vahendid ja sellisena eluliselt olulised, aga siiski vahendid. Ja hämmastaval kombel nõuab eesmärk eluspüsimiseks ja arenguks sadu kordi väiksemaid rahasummasid, kui selle vahendiks oleva taristu töökorras hoidmine.  • See on Tiffany, kes sammub tagasi koju. Alustame saabastest. Need on suured ja rasked saapad, mida tema isa oli korduvalt parandanud ning need olid enne teda kuulunud tema eri õdedele; ta kannab mitut paari sokke, et need jalas püsiksid. Need on suured. Mõnikord tunneb Tiffany, et ta ise on lihtsalt vahend saabaste ringi liigutamiseks. (lk 12)