Mine sisu juurde

Susan Brownell Anthony

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Susan B. Anthony)
Susan B. Anthony.

Susan B. Anthony (kodanikunimega Susan Brownell Anthony; 15. veebruar 1820 – 13. märts 1906) oli Ameerika kodanikuvabaduste eest võitleja ja esimese laine feminist.
  • Websteri, Worcesteri ja Bouvier' sõnastikud määratlevad kõik kodaniku isikuna, kel on Ühendriikides õigus hääletada ja olla valitud riigiameteisse. Ainus lahendamata küsimus on nüüd järgmine: Kas naised on isikud? Ja ma ei usu hästi, et ükski meie vastastest oleks külalt kange, et vastata eitavalt. Seega, kui naised on isikud, siis on nad kodanikud, ja ühelgi osariigil ei ole õigust kehtestada seadust vi jõustada oleasolevat seadust, mis naised nende õigustest ja seaduse kaitsest ilma jätab. Seepärast on igasugune diskrimineerimine naiste vastu, mis praegu mitme osariigi põhiseadustes ja seadustes seisab, tühine ja kehtetu, täpselt nii, nagu on igasugune diskrimineerimine neegrite vastu.  • Las ma ütlen teile, mida ma arvan jalgrattasõidust. Ma arvan, et see on teinud naiste iseseisvuse heaks rohkem kui miski muu kogu maailmas. Ma seisan ja rõõmustan iga kord, kui näen naist rattal mööda sõitmas. See annab naisele vabaduse ja enesekindluse tunde. See paneb ta tundma end sõltumatuna. Sel hetkel, kui ta sadulasse istub, teab ta, et temaga ei juhtu midagi halba, kuni ta rattalt maha ei tule, ja ta põrutab minema nagu vaba, piiramatu naiselikkuse võrdkuju.

Stantoni kaitsekõne, 1896[muuda]

Tsitaadid kaitsekõnest Elizabeth Cady Stantonile, kui Ameerika Üleriiikliku Naiste Hääleõiguse Assotsiatsiooni (National-American Woman Suffrage Association) üldkogul 1896. aastal tehti ettepanek Stantoni teos "Naise Piibel" ("Woman's Bible") hukka mõista. Anthony kõnele vaatamata läks ettepanek läbi.  (Vikitsitaatide jaoks tõlgitud / Raul Veede)


  • Meie assotsiatsiooni üks silmapaistev eripära on olnud iga liikme õigus oma arvamusele. Igal sammul on meid püütud takistada hüüetega, et keegi kahjustab ühist asja, väljendades mõnd seisukohta, mis erineb inimkonna enamiku omast. Ajastute kaupa kestis usuline tagakiusamine selle varjus, mis väideti olevat Jumala käsk. Ma ei usalda niisugusi inimesi, kes teavad hästi, mida Jumal tahab, et nad oma ligimestele teeksid, sest alati kattub see nende endi ihadega.
  • The one distinct feature of our Association has been the right of the individual opinion for every member. We have been beset at every step with the cry that somebody was injuring the cause by the expression of some sentiments that differed with those held by the majority of mankind. The religious persecution of the ages has been done under what was claimed to be the command of God. I distrust those people who know so well what God wants them to do to their fellows, because it always coincides with their own desires.
  • Küsimus on, kas te istute ja mõistate kohut kellegi üle, kes on seadnud kahtluse alla nende lõikude jumaliku päritolu Piiblis, mis halvustavad naisi.
Oleks ta kirjutanud neist kirjakohtadest heaskiitvalt, ei oleks te tulnud lagedale samasuguse otsuseprojektiga põhjendusel, et teie meelest võivad usulised liberaalid hakata meie ühisele asjale vastu seisma.
Teisisõnu, kui ta oleks pannud kirja teie endi vaated, ei oleks te hukkamõistu vajalikuks pidanud. Praeguse otsuse toetamine lükkaks reformi sihverplaadil osutid tagasi. See taaelustaks vanaaegse tsensuuri, millest ma lootsin, et me oleme juba välja kasvanud.
Mida te tegema peaksite, on ütlema väljaspool seisjatele, et meie Assotsiatsioonis ei ole kristlasel ei rohkem ega vähem õigusi kui ateistil.
Kui meie platvorm muutub liiga kitsaks, et sellele mahuksid inimesed kõigist uskudest ja ei ühestki, siis ei taha ka mina enam sellel seista.
  • Parem oleks, kui te ei hakkaks langetama otsuseid üksikisikute tegevuse vastu, või sellel ei tulegi lõppu.
Sel aastal on kõne all proua Stanton, järgmisel aastal võin ohvriks langeda mina või üks teie seast.
Kas te hakkate hoolitsema selliste inimeste tujude ja eelarvamuste eest, kel pole õrna aimugi, mida nad hukka mõistavad?
Kui me ei julgusta naistes laia ja usuülest vaimu, ei suuda nad vabanemise järel rakendada seda jõudu parema valitsemise heaks. mida me alati oleme neile taotlenud.
Parem on õpetada kümme naist lähtuma vabameelsetest printsiipidest kui koguda kokku tuhat sallimatuse ja silmakirjalikkuse nimel.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel