Korruptsioon

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Korruptsioon on ametiseisundi kuritarvitamine omakasu eesmärgil.

Proosa[muuda]

  • Äkilise kerge, korduva šokina mõjuva imestusega tundis ta omaenda käitumises ära korruptsiooni igavese inimliku mudeli. See ta ongi, mõtles ta endamisi, see olen mina, kes teeb seda, mida teevad kõik mehed, ma etendan neid vanu ja ettemääratud hingeliigutusi, neid iidseid allakäigumudeleid, mina, kes ma pidasin ennast teistsuguseks. Mina, kellel olid (kindlasti olid) teistsugused kavatsused. Korrumpeerunud, inimesena korrumpeerunud, kui mitte ka oma elukutses, ja inimesena kibestunud. Ta vaim rabeleb kergelt võrgus, mis teda kinni hoiab, ja ta kujutab ette mingit süütut põgenemisvõimalust, mõnd suurt rebenenud kohta, kust ta välja saaks tulla. Aga ei olnud võimalik mingi tegevus, mis poleks kaasa toonud hävitamist, vägivalda ja nende reetmist, kellega ta ennast tõotuse kaudu oli sidunud, samuti oma elu kasulike tegude reetmist.


  • Sakala keskuse lammutamise vastu koguti 12 000 allkirja, asja arutasid valitsus ja riigikogu, kultuuriminister Palmaru kinnitas tänavaprotestijatele, et ehitis jääb alles … ja lasi selle siis lammutada. See viis ta ametist ja poliitikast, avalikkusele aga andis Sakala jokk-poliitika näidisõppetunni. Täna ei arva enam keegi, et poliitikud teevad seda, mida ütlevad. Meie ühiskond on saavutanud küpse korruptiivsuse taseme.



  • Sõltumatute kohtute ja selge seaduskorra puudumist arvestades pole Venemaal küsimusi kunagi lahendatud abstraktsete bürokraatlike eeskirjade tasemel, vaid otsese kommunikatsiooniga ja vastastikusel kokkuleppel: mina annan sulle, sina mulle. Võib kõlada kummaliselt, aga altkäemaksusüsteem tagab inimestele Venemaal uskumatu vabaduse lahendada kõik oma probleemid kõige lihtsamal ja tõhusamal moel. Korruptsioonisüsteem on elanud üle kõik uuendused. See sujuvalt toimiv ühiskonnakord vahetab sotsialisme ja kapitalisme nagu pesu. Võib osta uue T-särgi või ära pesta vana, kuid ainevahetusele kehas ei avalda see mingit mõju. Uuel Venemaal see süsteem lihtsalt riigistati. Jeltsini aeg tõi Nõukogude eeslinnadest lavale bandiidid ja petised, neid esitleti kui uut eliiti. Kriminaalse mentaliteediga inimesed hakkasid suunama maa ajalugu.
    • Mihhail Šiškin, "Sõda või rahu", tlk Tiiu Relve ja Krista Räni, LR 35-37 2022, lk 101


  • [Jurist:] Saatuse veidrate keerdkäikude tõttu saabus seejärel Eestisse Euroopa Komisjoni eriaudit - kontrollima hankeid ja otsima korruptsiooni nagu ikka. Nende analüüs oli leidnud, et Eestile eraldatud struktuuritoetusi on trahvidena liiga vähe tagasi Euroopa eelarvesse laekunud ja Euroopa Kontrollikoda usub, et üheski riigis ei ole võimalik riigihankeid ilma seadusi rikkumata läbi viia. Seega näitab trahvide kvoodi täitmata jätmine, et korruptsiooni ei otsita piisava põhjalikkusega."



  • Ka 2014–2022 püüti Ukrainat välispoliitiliselt käsitleda osana Venemaa probleemist, funktsioonina sellest. Euroopa Liidus, vabatahtlikult liitunud klubis, kus lõhestavate teemade arutamist viimse võimaluseni välditakse, polnud selgeks vaieldud: kas Ukraina näol on tegu riigiga, mis peab meie eest sõda (ühe rühma liikmesriikide arvamus, nüansierinevustega muidugi) või korruptsioonipesaga, kuhu me raskesti arusaadavatel põhjustel miljardeid kallame, vähe vastu saades (teine rühm liikmesriike, samuti nüanssidega).
Me ei peaks toetama üht korrumpeerunud riiki ainult geopoliitilistel põhjustel, kõlas teise rühma jutupunkt.
Ukraina oli aga vahepeal arenenud, emantsipeerunud, kaugelt enamaks kui vaid korruptsioonipesaks. On hõlpus aru saada, miks hoovõtt selleks kauem kestis kui näiteks Balti riikidel.

Allikata[muuda]

  • Täielikult korrumpeerunud ajastul nagu see, mil meie elame, on kõige parem teha seda, mida teisedki teevad.
  • Ma tahaksin kas vähem korruptsiooni või rohkem võimalust sellest kasu saada.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel