Tiina Mikk

Allikas: Vikitsitaadid

Tiina Mikk (sünninimi Tiina Karm; sündinud 5. mail 1976 Tallinnas) on eesti õigusteadlane ja advokaat.


Intervjuud[muuda]

  • Kui inimene määrab endale pärija, määrab ta endale õigusjärglase kogu oma vara suhtes. See tähendab, et ta valib inimese, kellele usaldada teatud eranditega kõik õigussuhted, mis tal on.
  • Põhimõtteliselt saame pärida ja pärandada kõike. See võib olla natuke utreeritud näide, aga ka pehkinud puud või hapuks läinud mahlapurk keldris on pärandvara.
  • Pärija astub põhimõtteliselt kõikidesse õigussuhetesse, mis ühel inimesel eluajal võivad olla. Paratamatult tähendab see ka kohustusi.
  • Samamoodi hea näide mittepäritavast lepingust on tööleping. Pärijal ei ole neid teadmisi, oskusi ega isikuomadusi, mis olid pärandajal, mistõttu pärija ei saa jätkata sealt, kus surnud töötaja pooleli jäi.
  • Õiguslikult on tegu lepingu sõlmimisega. Niisiis õigussuhe, mis on näiteks Facebooki kasutaja ja Facebooki vahel, on leping. Minu töö lõppjäreldus ongi, et leidub e-kontosid, täpsemalt niinimetatud kontolepinguid, mis on päritavad.
  • Väga suur osa igapäevasest suhtlusest toimub veebis. Pärija jaoks on oluline saada ülevaade päritud vara koosseisust ja seda valitseda. Näiteks võib e-kirjadest saada teavet sõlmitud lepingute kohta. See on oluline selleks, et täita neist tulenevaid kohustusi või leping üles öelda. Samuti võib konto sisaldada teavet aegumistähtaegade kohta või kohtuvaidluse jaoks olulisi asjaolusid. [---] Seal võib olla nii perekonnapilte kui ka muud väärtuslikku vara, näiteks romaani käsikiri.
  • Näiteks kui võtame Facebooki konto, siis Facebook täidab oma kohustusi kõikide kasutajate suhtes täpselt ühtemoodi. Seal pole tegelikult vahet, kes on lepingu teine pool. Ühtlasi võib konto avada igaüks, ilma et enne konto avamist kontrollitaks isikusamasust. Kui võtame aga näiteks Tinderi konto, siis seal toob isiku vahetus kaasa nii kohustuse sisu muutumise kui lepingu eesmärgi äralangemise.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel