Mine sisu juurde

Kommunikatsioon

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Suhtlus)
Marie Bertin, "Jutuajamine papagoiga" (1880ndad)

Proosa

[muuda]
  • Suhtlemine läheb üha pealiskaudsemaks eelkõige just inimeste pärast, kelle vastu huvi ei tunta, kuid kellega ometi kõneldakse. (lk 19)
  • Mulle ei meeldi suhelda inimestega, kes minust vähemalt ühes asjas üle ei ole, kas siis teadmiste, kogemuste või näiteks moraali poolest. Minu enda moodi või minusugused inimesed ei ole minu rida. (lk 52)


  • Iga härrasmees suhtleb ennemini hästi kasvatatud kurikaela kui halvasti kasvatatud pühakuga. (lk 25)
  • Kahjuks ei leidu just eriti palju vanemaid, kellega suhtlemine oleks nende lastele tõepoolest õnnistuseks. (lk 46)


  • Niisiis peab kirjanik, keda on liigutanud Kensingtoni aias nähtud esimene krookus, enne kui ta sule paberile paneb, võistlejate jõugust välja valima endale kõige sobivama tellija. Ei maksa öelda: "Saatke nad kõik laiali, mõelge ainult oma krookusele", sest kirjutamine on kommunikatsioonivahend, ja enne teistega jagamist on krookus lihtsalt puudulik. Ainuüksi endale võib kirjutada maailma esimene või viimane inimene, kuid tema on erand ja seejuures mitte kuigi kadestatav erand, ning kui kajakad tema teoseid lugeda oskavad, siis tulgu aga ja lugegu.


  • Kogu seltskondlik suhtlemine on maskide mäng. Paljud ei võta maski maha ka mitte iseendaga suheldes.  • Süstemaatilise polüseemia mallid võtavad üldistatult kokku nimisõna iseäraliku võime "venida" vajadusel tähistama väga mitmesuguseid asju: kui eset, siis ka (sellega seonduvat) tegevust, (selle) materjali, (selle sisse mahtuvat) kogust jm; kui asutust, siis ka sealseid inimesi, samuti hoonet, kus asutus toimib, vahel ka tegevust. Eks peitub selleski seesama keeleökonoomia: on väga mugav kasutada üht ja sama sõna ühe situatsiooni kõigi osaliste (elementide) jaoks. Siiski ei tohi teate edastaja valvsust päris kaotada: ta peab veenduma, et teade läks pärale nii, nagu ta välja saadeti, nagu ta mõte (sisu) oli. Kui see ei õnnestu, sest rikutud on vähima pingutuse põhimõtte seesmist tasakaalu, siis on sujuv suhtlus häiritud. (lk 20)

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel