Hoone

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hoone

Piibel[muuda]

Pööra oma kõrv mu poole,
tõtta mind kiskuma välja hädast,
ole mulle kaitsjaks kaljuks,
mäelinnuse hooneks mu päästmiseks!

Proosa[muuda]

  • Hüpoteesid on tellingud, mis hoone ümber püstitatakse ja siis lammutatakse, kui hoone valmis saab; nad on töölisele hädavajalikud; ainult ärgu ta tellinguid hooneks pidagu.
  • Enamgi veel, teadused on heale avalikkusele pühendatud monumendid; iga kodanik võlgneb neile andami võrdväärselt ta andega. Kui suurmehed hoone tippu viiduna kujundavad ja rajavad ülemisi korruseid, hajuvad tavalised kunstnikud alumistele korrustele või peituvad vundamendi hämarusse; nemad peaksid püüdma parandada vaid teraseimat, mida on loonud nende endi käed.
  • Näo edasiandmisel on autorite tähelepanu enamasti pühendatud otsevaatele, keegi ei taha tunnistada profiili tähtsust. Ometi on profiil huvipakkuv just seepärast, et ta on silueti alus, siluett aga on üks armutumaid terviku graafilisi lahendusi. Kui sageli on profiil mulle näidanud hoopis teist inimest - nagu teist sissekäiku sama hoone teisel küljel. Mina omistan profiilile kommentaari tähenduse. Ja jätan ta ainult sel juhul meenutamata, kui profiil ja otsevaade ning samuti kõik vahepealsed lõiked on märgitud vaimu tasakaalust. Kuid seda tuleb ette nii harva, et seda võiks nimetada erandiks.
  • Nende meelest kirik või koolimaja - seda laadi elukondlik rajatis, pigem "hoone" kui suur onn tänu telliskonstruktsioonile ja neljakandilisele kujule, mille kohta Bam oli kord loengu pidanud ("Aafrika külaarhitektuuri vajadused ja vahendid"). Mitte iga kogukond ei saanud endale lubada plekktorni või teravatipulise katusega väliseeskoda, mille olid ette kirjutanud esimesed misjonärid - ilmselt ei saanud Jumal musta mehe ümaras majas elada. (lk 102)
    • Nadine Gordimer, "July rahvas". Tõlkinud Riina Jesmin. Tallinn: Koolibri, 2010

Luule[muuda]

Pilve pime hari
kerkib nagu moone,
kartma hakkab kari,
otsib, kus on hoone,

välke jookseb maasse,
mürin müüre lõhub,
vesi mutta, maasse
valmid viljad rõhub.

  • Hando Runnel, "Süda on mul vaevas". Looming 9/1975, lk 1496

Vanasõnad[muuda]