Mine sisu juurde

Hoone

Allikas: Vikitsitaadid
Hoone

Piibel[muuda]

Pööra oma kõrv mu poole,
tõtta mind kiskuma välja hädast,
ole mulle kaitsjaks kaljuks,
mäelinnuse hooneks mu päästmiseks!

Proosa[muuda]


  • Enamgi veel, teadused on heale avalikkusele pühendatud monumendid; iga kodanik võlgneb neile andami võrdväärselt ta andega. Kui suurmehed hoone tippu viiduna kujundavad ja rajavad ülemisi korruseid, hajuvad tavalised kunstnikud alumistele korrustele või peituvad vundamendi hämarusse; nemad peaksid püüdma parandada vaid teraseimat, mida on loonud nende endi käed.


  • Nende meelest kirik või koolimaja - seda laadi elukondlik rajatis, pigem "hoone" kui suur onn tänu telliskonstruktsioonile ja neljakandilisele kujule, mille kohta Bam oli kord loengu pidanud ("Aafrika külaarhitektuuri vajadused ja vahendid"). Mitte iga kogukond ei saanud endale lubada plekktorni või teravatipulise katusega väliseeskoda, mille olid ette kirjutanud esimesed misjonärid - ilmselt ei saanud Jumal musta mehe ümaras majas elada. (lk 102)
    • Nadine Gordimer, "July rahvas". Tõlkinud Riina Jesmin. Tallinn: Koolibri, 2010
  • Kellatehas on hiiglaslik hoone, mis kõrgub oru kohal. Kõik selle töötajad elavad samas külas, välja arvatud mõned üksikud, kes käivad linnast, nagu mina. Selliseid on vähe, buss on peaaegu tühi (lk 24)

Luule[muuda]

Pilve pime hari
kerkib nagu moone,
kartma hakkab kari,
otsib, kus on hoone,

välke jookseb maasse,
mürin müüre lõhub,
vesi mutta, maasse
valmid viljad rõhub.

  • Hando Runnel, "Süda on mul vaevas". Looming 9/1975, lk 1496

Vanasõnad[muuda]