Mine sisu juurde

Ummik

Allikas: Vikitsitaadid

Luule

[muuda]

Siht ees on nii sirge
ja selge
aina astu edasi.
Silmapiiril jooksevad
ta servad kokku.
Kas tekib ummik?

Proosa

[muuda]
  • Kõik julgustasid teda - alates juhendajatest ja professoritest kuni kursusekaaslasteni, kellest said ajapikku konkurendid. Ta oli uus täht kirjandusteaduse taevas või pidi selleks saama, kui ta vaid usinasti tööd teeb - kuid sedamööda, kuidas tema uurimistöö edenes, kaotas ta sideme paikadega, mida armastas.
Ta ei suutnud luulesse sisse elada, et lohutust ja keelelist rõõmu leida nagu varem. Kõik oli teesklus, nii inimeste väidetav armastus kirjanduse vastu kui ka kirjandus ise. Tundus nii. Ta ei oleks üldse pidanud doktorantuuri astuma.
Uute tekstide esitamine hakkas üha enam vastu, paistis olevat võimatu ja tarbetu üleüldse maha istuda ja neid kirja panna ning seminarid ajasid tal südame pahaks.
Elu oli ummikusse jooksnud. Kõik uksed näisid kinni olevat ning näis, et mõne avause tegemiseks pole muud teed kui see, et miski peab tema elusse augu lõhkuma.


  • Paljusid nähtusi - sõda, katku, ootamatuid revisjone - on peetud selle tõestuseks, nagu sekkuks Saatan inimeste ellu, kuid alati, kui demonoloogiauurijad kokku saavad, läheb lahti vaidlus, kas pole selle parim tõestus siiski Londonit ümbritsev ringmaantee M25. Loomulikult nad eksivad, oletades, et too äraneetud maantee on saatanast üksnes selle meeletu veresauna ja frustratsiooni tõttu, mida ta iga päev põhjustab.
Tegelikult teavad väga vähesed inimesed meie planeedil, et M25 moodustab oma kujult iidse Mu musta preesterkonna keeles odegra-märgi, mis tõlkes tähendab "Au ja hiilgus Suurele Metslasele, Maailmade Neelajal". Tuhanded autojuhid, kes iga päev selle siugjatel keermetel tossutavad, mõjuvad nagu vesi palveveskile; nad tekitavad lõppematu alamat sorti kurjuse voo, mis saastab ümbruskonna metafüüsilist atmosfääri mitmekümne miili ulatuses.
See oli üks Crowley suurimaid saavutusi. Selleks oli tal kulunud aastaid, kolm sissetungi arvutisüsteemidesse, kaks sissemurdmist, üks väike altkäemaks, ja kui miski muu enam ei aidanud, siis vihmasel ööl kaks tundi mudas sumpamist, kui ta maamõõdumärke mõne, ent okultistlikust seisukohast olulise meetri võrra ümber tõstis. Kui ta siis seda esimest, kolmekümne miili pikkuseks veninud ummikut vaatas, valdas Crowleyt rõõm hästi tehtud pahateost.