Mine sisu juurde

Aaloe

Allikas: Vikitsitaadid
Gustave Doré, "Aaloe töötlemine" (1874)
Josephine Joy, "Aaloed" (u 1935-1938)

Aaloe (Aloe) on mitmekesine, algselt Aafrikast pärit troopiliste ja subtroopiliste sukulentide (puude, põõsaste ja puhmaste) perekond umbes 500 liigiga. Tuntuim esindaja on ravimtaim harilik aaloe (Aloe vera).

Piibel[muuda]

Su väänded on granaatõunapuude aed
valitud viljaga,
hennapõõsaste ja nardidega -
14 nard ja safran, kalmus ja kaneel
koos igasugu viirukipuudega,
mürr ja aaloe
koos kõige paremate palsamitega.

Proosa[muuda]

  • Aga tagasiteel majja jõudis ta tee keskel oleva saareni, see jagas tee kaheks haruks, mis said maja ees kokku. Saart ääristas kõrge muruvall. Sees ei olnud aga midagi muud peale ühe hästi suure taime, millel olid paksud hallikasrohelised lehed, ja keskelt tõusis üles pikk jäme vars. Mõni leht oli nii vana, et see enam rõngasse ei kerinud; selle servad kooldusid allapoole, läksid haruliseks ja katki; mõni närtsinud leht oli lapiti maa peal.
Mis asi see küll võiks olla? Midagi niisugust ei olnud Kezia varem näinud. Ta seisis ja vaatas. Ja nägi siis, et ema tuleb teed mööda tema poole.
"Ema, mis see on?" küsis Kezia.
Linda vaatas üles, priske lihava taime kurjakuulutavaid lehti ja lihavat vart, mis kõrgus nende pea kohal justkui tuuletus õhus ja oli ometi nii tugevasti maa küljes kinni, nagu oleksid sel juurte asemel küüned. Keerdunud lehed jätsid mulje, et neil on midagi varjata; sõgestunud vars lõikas õhku, justkui ei saaks temast jagu ükski tuul.
"See on aaloe, Kezia," ütles ema.
"Kas see õitseb ka?"
"Õitseb, Kezia," Linda naeratas poolsuletud silmil alla tütre poole. "Kord saja aasta tagant." (lk 26-27)
  • [Linda:] "Mille jaoks ma ennast nii hoolega hoian? Mina muudkui sünnitan ja Stanley muudkui teenib raha ja lapsed ja aed muudkui kasvavad järjest suuremaks, kuni viimaks on mul terve aaloede armaada, mille hulgast valida." (lk 45-46)
    • Katherine Mansfield, "Prelüüd" kogumikust "Tass teed", tlk Anne Lange, 2000, LR 11-13, lk 25-26

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel