Automaat

Allikas: Vikitsitaadid

See artikkel räägib autonoomsetest masinatest; püstolkuulipildujate jms kohta loe artiklist Automaat (relv).

Automaat on olulises ulatuses iseseisvalt toimiv tehniline seadeldis.


Proosa[muuda]


  • Vana-Kalasadama kaldapealsele paigaldatav luuleautomaat on osa Tallinn 2011 ja MTÜ Kirbutsirkuse suveprojektist "Murepunktide kett", millega leiavad endale linna kõikvõimalikes paigus koha pealtnäha igapäevased aparaadid, nagu parkimis- ja pangaautomaadid, valgusfoorid, telefonid, valjuhääldid ja postkastid. Lähemal vaatusel selgub aga, et aparaat käitub kuidagi kummaliselt. Mereäärne luuleautomaat loeb soovi korral luulet kolmes keeles – eesti, inglise ja vene keeles.
    • Urmas Tooming, ["Kalasadamas paigaldatakse vette ökosaar koos buss-kohvikuga"], Postimees, 1. juuni 2011


  • Linna erinevatesse paikadesse pannakse üles näiteks pangaautomaat, mis kuvab pärast kaardi sisestamist uuemat luulet ja zen-valgusfoor, millest kostuvad filosoofilised tarkused õhutavad kiirustamise asemel aega maha võtma.
"Tavalised automaadid käituvad teistmoodi," selgitas üks idee autoritest, Katrin Essenson, murepunktide keti tööpõhimõtet. "Projekt sai loodud mõttega teraapilisele kunstile, et masu ajal inimeste igapäevaellu teist nooti tuua," lisas ta ja avaldas lootust, et veidralt käituvad aparaadid pakuvad positiivseid üllatusmomente, mitte ei pahanda inimesi.


  • Luulepank on automaat, mis näeb välja nagu pangaautomaat, kuid mis väljastab raha asemel luulet. Ta levitab linnaruumis kolmes keeles kultuuripärandit - luuleklassikast haikude ja eksperimentaalsete teosteni. Ühtlasi tutvustab ta eesti luuletajate uudisloomingut, töötab tehisintellekti loomeprotsessi arendamises ja teeb tuhmis argipäevas lihtsalt rõõmu.
Rahaga pole pangal midagi pistmist - nagu ütleb ka kasutusjuhend: "Ära proovi automaati sisestada raha või muid kohatuid esemeid".
Suhtlus masinaga käib tänavatasandil nii nagu tavalise pangaautomaadiga: pärast sissejuhatust ja paari valikut väljastab automaat luuletuse. Sõltuvalt suhtleja riskitaluvusest väljub automaadist kas klassikaline, kaasaegne või masina enda (tehisintellekti) kirjutatud luule. Külastaja saab valida ainult paketi, autori ja luuletuse valib pank juhuse muusika saatel ise.