Mine sisu juurde

Heategevus

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Filantroop)

Proosa

[muuda]


  • [Arthur Cornish:] Ettevaatlikkus ja eemalejäämine on metseenluse artriit. (lk 11)
  • Naine, kellel pole tulusat ametikohta, pühendub heategevusele. Kunsti ja muusika vallas on hulganisti musta tööd, mille tegemise on professionaalid lahkesti nõus jätma jõukatele vabatahtlikele. On olemas pikk kaastunderedel, millele ühiskond paigutab mitmesugused haigused selle järgi, kui prestiižsed need on. Seltskonnadaam orjab küürakate, pimedate ja jalutute heaks, vähihaigete, halvatute ja puuetega inimeste heaks ning muidugi veel ühes uues vaimustavas valdkonnas - jutt käib AIDSist. Peale selle on olemas sotsioloogilises mõttes haletsust äratavad kujud: kolki saanud naised, kolki saanud lapsed ja vägistatud tüdrukud, keda tundus olevat rohkem kui kunagi varem, või siis tulid nende kannatused sagedamini ilmsiks. Seltskonnadaam näitab, et tunneb muret kogu ühiskonna hädade pärast ja võitleb kannatlikult kaastunderedelil ülespoole liikumise eest, ringeldes võrgustikus, mis koosneb komisjonidest, nõukogudest, asepresidendi, presidendi ja ekspresidendi kohtadest ning kuberneri uurimisasutustest. Mõnda ootab aastatepikkuse töö järel autasuks Kanada orden. Aeg-ajalt sõid Maria ja tema abikaasa absurdselt kalli õhtusöögi omasuguste seltsis, aga seda ei tehtud lõbu pärast, oh ei, seda tehti raha kogumiseks mõnel väärikal eesmärgil või teaduse heaks, mille mainekus kuulus samasse valdkonda kui sajandi eest kaugetele maadele misjonäriks minek. Varanduse omamisega käivad kaasas kohustused; häda neile rikkuritele, kes katsuvad neist kohustustest eemale hoida! Seda kõike tehakse ülimalt väärikatel eesmärkidel, aga erilist naudingut see ei paku. (lk 23)
  • Metseenil on kaks valikut: ta võib end peale suruda ja kogu supi ära rikkuda, nõudes maitsestamiseks liiga palju soola või pipart, või ta võib lihtsalt teha seda, milleks Jumal on talle võimaluse andnud, ja see tähendab rahakoti välja võtmist ja muudkui maksmist! Ma käitusin omal ajal sama hullusti kui teised. Ma suudlesin käsi, ma kummardasin maani, ma tegin komplimente, aga mõttes manasin neid kõiki põrgupõhja, sest nad olid tee peal ees, kui mul oli vaja tööd teha. Kui vaadata mind mu oma loominguna, meisterliku muusiku Johannes Kreislerina, siis ma põlastasin oma patroone ega pidanud neid millekski enamaks kui vihatud Kater Murri käsilasteks! (ETAH limbos, lk 396-397)


  • "Olin innukalt ametis, et korralikult käituda ja kõigi inimeste vastu hea olla."
"Mismoodi siis?"
"Lihtsalt nii, et käisin ühes klassis tüdrukuga, kellel oli pisut raske. Ta oli kõiges maha jäänud, ning mitte keegi ei rääkinud temaga. Ta haises ka natuke. Siis võtsin mõned sõbrannad kokku, et koos moodustada klubi, ja selle eesmärk oli tüdrukut aidata."
"Mida te tegite?"
"Vahetundidel rääkisime temaga vaheldumisi. Mõnikord andsime talle raha."
"See oli teist ju väga armas."
"Arvad? Küllap ehk oligi. Ent siis äkki kasvasid tema rinnad hiigelsuureks ning poisid hakkasid tundide ajal teda jõllitama. Siis pidasime koosoleku maha ja saatsime klubi laiali. Mitte keegi ei maininud rindu. Tõenäoliselt olime ühel meelel, et ta on lootusetu."
  • Helle Helle, "Maja ja kodu", tlk Juta Reiska, 2000, lk 108-109



  • Kuidas kujuneb turu- või mingisugune muu poliitika, neil asjadel ei ole muusikaga midagi pistmist, vähemalt otseselt. Aga muidugi on see ka töö ja töö eest peab olema tasu. Vahel räägivad muusikud ka jumala tasust. Kui näiteks antakse heategevuslik kontsert, siis vahel öeldakse, et täname tasu oli jumala tasu.
    • Kalle Randalu, intervjuu: Janar Ala, "Kalle Randalu: tühjale kohale karjääri ei ehita", Postimees, 11.11.2021, lk 18