Mine sisu juurde

Iseloomustus

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • [Woland:] "Tahaks loota, et teil on nüüd mu nimi meelde tulnud?"
Ent Stjopa naeratas vaid häbelikult ja laiutas käsi.
"Kuulge ometi! Mulle näib, et te jõite eile viina peale veel portveini. Taevas hoidku, kes siis niimoodi teeb?!"
"Ma palun teid, jäägu see ainult meie vahele," tegi Stjopa end alandlikuks.
"Aga muidugi, muidugi! Ainult Hustovi eest, mõistagi, ei saa ma pead anda."
"Kas te siis tunnete Hustovit?"
"Eile teie kabinetis nägin korraks seda indiviidi, kuid piisab ühest pilgust, et mõista — ta on tõbras, keelekandja, pugeja ja tallalakkuja."
"Tõsi mis tõsi!" mõtles Stjopa, keda hämmastas Hustovi nii õige, täpne ja lühike iseloomustus.
  • Mihhail Bulgakov, "Meister ja Margarita", 7. ptk "Jube korter", tlk Maiga Varik ja Jüri Ojamaa, 1995, lk 67-68  • Ülikooli tulin õieti korraks juba 1970ndate algul, aga ei saanud algul ausalt öelda sisse. Sellel oli ilmselt üks üsna nadi ja naljakas põhjus. Nimelt sain keskkoolist kaasa iseloomustuse, mille kohta üks mu sõber ütles, et see on selline, et kui hästi palud, võetakse mõnda kehvemasse vanglasse vastu.
    • Tiit Hennoste, intervjuu: Kajar Pruul, "Tiit Hennoste ja tema (aja)kirjanduslik masin", 30.09.1998; rmt: T. Hennoste, "Eurooplaseks saamine. Kõrvalkäija altkulmupilk"


  • Pärast kooli lõpetamist tuli meil kõigil otsustada, mis saab edasi. Mina mõtlesin hakata õppima kas matemaatikat või saksa keelt. Kuna ma polnud ise päris kindel, siis aitas asja koheselt otsustada mu klassijuhataja Aime Rosin. Tol ajal pidi klassijuhataja igale lõpetajale kirjutama iseloomustus-soovituse edasiõppimiseks uude kooli või kõrgkooli. Minu suur eeskuju Aime Rosin, olles ise saksa filoloog, ütles mulle aga, et kummalegi erialale astumiseks ta mulle head iseloomustust ei anna, kuna need on mulle valed. Ühtlasi leidis ta, et ma peaksin tingimata õppima vaid muusikat.
    • Kadri Leppoja, "Meie õnnelikud aastad Puhjas". Puhja Valla Leht, 1. mai 2017


  • Kooli ajal käisin tegelikult ERKI ettevalmistuskursustel. Tahtsin minna moodi õppima, aga tundus, et ma ei saa sisse. Mu klassijuhataja ja ema toetasid kunstiõpinguid, ehitajast isa soovitas muidugi arhitektuuri. Kõige kergem oli skulptuuri saada. Aga koolis olin ma paha tüdruk ja toona oli nii, et ülikooli eksamitele tuli kaasa võtta kinnises ümbrikus iseloomustus koolist. Ma mõtlesin, et ega seal ei saa midagi head olla, tõmbasin ümbriku lahti ja lugesin. Aga siis ma ei julgenudki enam katsetele minna, sest ümbrik oli ju avatud.Luule[muuda]

Nimi: Ütleme, et Noora. Noor. Väga noor, kohutavalt noor. Eidžismist
lähtudes täiesti kortsuvaba.
Iseloomustus: Irooniline, vahel võib olla liiga otsekohene ja julm. Aga oskab
endast esialgu parema mulje jätta (kohandumise eesmärgil, muidugi, seda
temalt tahetakse, ja mitte just vähe). Usu aga usu.
Oma väga kindlate eesmärkide ja põhimõtetega (see on punasega alla
joonitud, noh, nüüd siis teate!).

  • Elo Viiding, "ISELOOMUSTUS (INTERNETIS)", rmt: "Selge jälg", 2005, lk 25-26