Mine sisu juurde

Laurence Sterne

Allikas: Vikitsitaadid
Laurence Sterne 1760. aastal. Joshua Reynoldsi maal

Laurence Sterne (24. november 1713 - 18. märts 1768) oli inglise kirjanik, inglise sentimentalismi nimekamaid esindajaid. Tema teostest on tuntumad romaan "Tristram Shandy elu ja arvamused" (ilmus üheksas köites 1759-1767) ja poolelijäänud reisikiri "Tundeline teekond läbi Prantsusmaa ja Itaalia" ("A sentimental journey through France and Italy"), mis andis nime kirjandusvoolule - sentimentalism. Eesti keeles ilmus "Tundeline teekond" sarjas "Klassikalised lood" 1972. aastal Helga Krossi tõlkes.

"Tundeline teekond läbi Prantsusmaa ja Itaalia"[muuda]

  • Kui inimene inimesega rahujalal elab, eks ole siis raskeimgi metall ta käes sulest mitu korda kergem. Ta võtab välja oma kukru, ja seda muretult kõrgel hoides vaatab ringi, nagu otsiks ta kedagi, kellega seda jagada. (lk 7)
  • Kui inimene endaga rahul ei ole, on sel vähemalt üks eelis - ta on kaubatehinguks just parajas meeleolus. (lk 14)
  • Meie ajastu on nii täis valgust, et vaevalt leidub Euroopas maad või nurka, mille kiired teistega ei ristuks ja läbi ei põimuks. Teadmised on enamikel aladel ja enamikel juhtudel nagu itaalia tänavamuusika, millest needki, kes midagi ei maksa, võivad osa saada. (lk 20)
  • Kui süda mõistust ennetab, säästab ta sellele hulga vaeva. (lk 27)
  • Usun kindlalt, et mul on hing, ja ükski raamat, millega materialistid on maailma nuhelnud, ei suuda mind vastupidises veenda. (lk 186)