Mine sisu juurde

Nafta

Allikas: Vikitsitaadid
Vendade Nobelite "suletud" naftapuurauk Bakuus (19. saj lõpp või 20. saj algus)

Proosa[muuda]

  • Tuleb lugu pidada mateeriast, sest ta pärineb Jumala töökojast ja on alati ilus.
Ei maksa leppida korraldusega teda moonutada.
Ei maksa allutada teda Kurja inetusele.
Tuleb küsida Jumalalt asjade mõtet ja otstarvet.
Taipamaks, et nafta on ime, aga ta pole määratud ulpima veepinnal.


  • Naftakriisist räägite? Aga elu argipäev ongi üks pidev kriis, kus sada isiklikku tulekahju ootavad kustutamist: suurusehulluses ülemad, auahned alamad, puberteedieas lapsed, põdurad vanemad, napsitavad närvilised elukaaslased, autoparandusest-eluasemelaenust rääkimata – see on keskealise maailm. Kuhu siia mahub veel naftakriis? Loobugu ma autost? No ei jõua punktist A punkti B ilma selle kuradi autota.
  • Niisiis autost ei loobu ja tuba tuleb kütta, sest õues on külm. Üks kord selle talve jooksul oli mul selle kõige pärast ikka kole häbi – see ei juhtunud teatris, vaid siis, kui nafta tappis linde Keibu lahe ääres. "Nafta!" lavastus vaatab sellest mööda. Kui NO poisid laval rääkima hakkasid, et kohe lõpeb nafta otsa, oli mul korraks isegi hea meel, vähemalt lõpeb naftatransiit. Surm kodumerel varjutas teatrilava ohudraama. Miks teater seda traagikat, mida elu kätte mängis, lavastusse ei pannud? Pidas liiga odavaks trikiks mängida kujundiks üks naftast lämbuv sinikaelpart. Samas avaldatakse meile kavalehel utoopilisi unistusi sellest, kuidas Eesti sõjaväelane peaks/võiks paljastada Ameerika naftaäri Iraagis. Intellektuaalne ülekuumenemine.


  • Väikeriik, kes jätab teadlikult kasutamata suure osa oma vaimsest potentsiaalist, on kas loll või tal peab olema naftat. Naftat meil ei ole.


  • Tegelikult on vabadus alati olemas vaid orjuse teljel. Keegi peab meid orjama, et me saaksime ennast tunda vabana. Keegi peab palavates ja haisvates tehastes meile õmblema riideid ja ketse, et me saaksime kirjutada raamatuid vabadusest ja tõest, keegi peab meile pumpama naftat, keegi peab meile valmistama pomme ja tanke, et me saaksime viljeleda sõjavastast ja transgender kunsti.


  • Neil päevil kõnelevad ja mõtlevad Iraagist vähesed, meedia ignoreerib seda tähtsat, kuid laiali lammutatud riiki. Meenutagem, et Iraak oli ulatusliku Lääne agressiooni sihtmärk, mille keetsid kokku George W. Bush, Dick Cheney ja Suurbritannia Tony Blair, ning mida rahastasid ja õhutasid Pärsia lahe šeigiriigid ja Saudi Araabia [---]. Enamik inimesi ei saa aru, et Iraak on endiselt USA poolt okupeeritud riik. Me ei kuule midagi Iraagi naftast, mida USA suured naftafirmad 2003. aastast saati miljardite dollarite väärtuses ammutavad. Ameerika Ühendriikide jaoks oli Iraak nafta aardekamber, kus oli 12 protsenti kogu maailma varudest. See oli OPECi suuruselt teine naftatootja.

Luule[muuda]

Aeg on surma sõiduplaan
Saab otsa koos nafta ja maagaasiga

  • Kalev Kesküla, "Aja määratlus" kogus "Platoni riigis" (2002), lk 28


linn, kas tead
toornafta raskust kajaka sules?
kes ütleks lapsele, et tema unustatud prügi
õõtsub nüüd meres ja näib linnule
einena?

  • Triin Paja, "Hall pühapäev" kogus "Nõges" (2018), lk 79
Vikipeedias leidub artikkel