Mine sisu juurde

Ramadaan

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]
  • Need paar nädalat ramadaani osutusid tõeliseks kulinaarseks katsumuseks. Solosse alles kolinuna ei olnud mul köögis pliidirauda. Ei olnud ka mootorratast, millega seda ostma minna. Ei olnud isegi arusaadavat aadressi, kuhu taksot kutsuda, ega ka mingit aimust, kas kesklinnas oli elu sama surnud kui siin linna äärealadel. Olid ainult tuletud poed ja kinnised toidukohad ja pidevalt kõhtu kriipiv nälg. (lk 16)
  • Püha kuu ajal tehakse igast elu tahust ramadaaniversioon. Coca-Cola asemel juuakse Mecca Colat ja kiirtoidukett müüb McÖöd. Hotellide tõmbenumbriks on luksuslikud ramadaanipaketid rikastele, kelle teenrid lähevad pühade ajaks koju. Turismifirmad lasevad liugu tuusikutel ei kuhugi mujale kui Saudi Araabiasse. Unustage Pariis ja Eiffeli torn, New York ja Statue of Liberty, unustage isegi Disneyland - õige indoneeslase unistus number üks on kord elus puudutada Araabia poolsaare tulist liiva palverännakul pühasse Mekasse. (lk 28)
  • Lola ei kuulunud nende moslemite hulka, kes nälga kannatada ei suutnud ja perekonna eest varjudes linna teises otsas salaja söömas käisid. Lola kuulus nende hulka, kes võttis asja väga tõsiselt.
"Sa peaksid ka paastumist proovima," ütles ta. "See on kehale väga kasulik!“
Olin ta väite suhtes siiski üsna skeptiline, sest paastu ja orgia vaheldumise tagajärjel on haiglad puupüsti täis. Päeval kaebavad inimesed dehüdratsiooni, minestuste ja ülekuumenemise üle, öösel aga liigsöömisest tingitud kõhuvalu. Tarbimine ei lakka kunagi. Ramadaan, mis pidavat päeval puhastama keha ja vaimu mürkidest, sunnib öösel kõike uuesti sisse ahmima. See on tarbimise hiilgeaeg. (lk 32)
  • Ramadaani lõppemist tähistav lebaran on moslemitele sama tähtis püha nagu kristlastele jõulud. See tähendab suuri pidustusi, nende tarvis ohtralt šoppamist, lebaran'i-riiete ostmist, lebaran'i-allahindluseid, lebaran'i-dekoratsioone, lebaran'i-muusikat, lebaran'i-sööminguid ja lebaran'i-palgatšekki. (lk 33)
  • Ramadaan oli küll läbi, kuid indoneeslased suhtusid toitu endise obsessiooniga. Toit peab olema igal tähtsal kohtumisel. Nagu väärt valuuta, on see vahetuskaubaks kohaletuleku eest. (lk 118)

Kirjandus

[muuda]

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel