Suurpuhastus

Allikas: Vikitsitaadid
Tundmatu Hispaania kunstnik, "Kevadpuhastus" (19. saj)
Jessica Hayllar, "Koristuspäev" (1882)

Proosa[muuda]

 • Igas korrastatud vaimses majapidamises peaks paar korda aastas aset leidma põhjalik suurpuhastus teadvuse ukselävel.
  • Karl Kraus, "Aforisme", tlk Krista Läänemets, LR 31/1999, lk 41


 • Kui reastad oma mured suurusastme järgi, siis näed, et need märksa kahanevad. Mõni näiline mure, mille küljes sa oled kangesti rippunud, kergeneb, ja vahest viskad selle ülepea minema. Ei püsi hinges kord ega puhtus, kui siingi vahel mõnesugust suurpuhastust ei tehta.
  • Maria Jotuni, [1929], tlk Endel Nirk, aforismikogu "Lahtine laegas", LR 39/1971, lk 15


 • Ema ütles, et ma pean oma tuba hästi korras hoidma. Ma teen seda nii hästi kui suudan. Vahete-vahel teen suurpuhastust. Siis viskan kõik kaltsuvaibad aknast välja. Agda aitab mul neid kloppida. Mul on endal ka üks väike klopits, see on päriselt minu jagu. Ma poleerin siis uksekäepidet, pühin igalt poolt tolmu, panen vaasi värskeid lilli ja teen korda nukuvoodid ning nukuvankri. Vahel ma unustan küll kraamimise ära ka. Siis ütleb ema ikka, et ma olen Laisk-Liisu.
  • Astrid Lindgren, "Bullerby lapsed", tlk Vladimir Beekman, rmt: "Jutte", 1989, lk 329-330


 • Eelmiste sajandite vältel olid notarid vaimulikega enam-vähem käsikäes tegutsenud: viimased kiskusid hingi alasti, sellal kui meie puistasime sukasääri tühjaks. Tänapäeval pole hingel mingit pist­mist nende kevadiste suurpuhastustega, mis andsid ta lihavõtte ajal käsist-jalust seotuna pihiisade kätte. Tänapäeval on hing ja rahakott liitunud üksnes meile avanemiseks. Pealegi oleme meiegi saladusse pühendatud, me oskame samuti surveavaldusi ja ähvar­davat äikest käiku lasta. Rahapatud sarnanevad teiste pattudega, neil on oma tugevad ja nõrgad küljed, meil on, millega ühtesid kär­pida ja teisi tugevdada.

Luule[muuda]

lapsed pühivad tolmu juba õhus
tolm on välistatud juba eos

ja pidev pisipuhastus
välistab suurpuhastuse võimaluse igaveseks

 • Juhan Viiding, "lapsukesed näoli vaipades" kogus "Ma olin Jüri Üdi" (1972), lk 92